Uwaga! Kobieta za kółkiem! Czy stereotypy mają potwierdzenie w statystykach wypadków?

Marek Szydełko
22.02.2016

Stereotypy w naszym społeczeństwie trzymają się bardzo mocno i mają swoje odbicie w zachowaniach kierowców. Widząc w jadącym obok nas samochodzie kobietę za kółkiem podświadomie chcemy jak najszybciej uciec od tego towarzystwa. Gdy zbliża się do nas pojazd prowadzony przez starszego pana, to oczyma wyobraźni już widzimy, jak nagle wbija się on w maskę naszego auta. Tymczasem większość tego typu opinii nie ma żadnego potwierdzenia w rzeczywistości, a na pewno nie w policyjnych statystykach.

Kobiety jeżdżą ostrożniej

To fakt niezaprzeczalny. Wolna jazda większości pań nie podoba się męskiej części populacji kierowców, co powoduje ich frustrację. Okazuje się jednak, że kobieca ostrożność za kółkiem ma przełożenie na dużo niższą liczbę wypadków powodowanych przez panie. W całym 2014 roku kobiety spowodowały na polskich drogach nieco ponad 6100 wypadków, w których zginęło 261 osób. Panowie-kierowcy mają natomiast na sumieniu aż 21500 wypadków oraz 1900 ofiar. To kolosalna różnica.

Oczywiście można założyć, że po polskich drogach jeździ po prostu mniej kobiet, ale to nie jest do końca prawda. Prawo jazdy ma około 20 milionów Polaków, z czego panie stanowią 44%. Kolejny mit został więc obalony.

Jakie są przyczyny wypadków powodowanych przez panie, a jakie przez panów?

Pod tym względem obie płcie są raczej zgodne. Kobiety za kółkiem zdecydowanie najczęściej powodują wypadki w związku z:

  • niedostosowaniem prędkości do warunków ruchu
  • nieudzieleniem pierwszeństwa przejazdu
  • niezachowaniem bezpiecznej odległości między pojazdami
  • nieudzieleniem pierwszeństwa pieszemu
  • nieprawidłowym wyprzedzaniem
  • nieprawidłowym przejeżdżaniu przez przejście dla pieszych

Panowie najczęściej grzeszą przeciwko dokładnie tym samym przepisom ruchu drogowego, jednak powodują w związku z tym wielokrotnie więcej wypadków, w tym śmiertelnych.

Panie jeżdżą bezpieczniej, bo są bardziej rozsądne

Policyjne statystyki nie pozostawiają żadnych wątpliwości – kobiety są bezpieczniejszymi kierowcami i nie należy kierować się stereotypem w ocenie ich umiejętności jazdy. Faktem jest, że jeżdżą nieco rzadziej niż panowie, ale zachowując ostrożność znacznie przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach.

Podobne dane płyną zresztą ze statystyk prowadzonych przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe. Panie najczęściej mają na swoim koncie niegroźne stłuczki i szkody parkingowe, które wiążą się z dużo mniejszymi stratami.



Parter cyklu a rtykułów: promesco.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie