Ubezpieczenie AC samochodu – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Krzysztof Jagielski
08.09.2017

Zdecydowana większość polskich kierowców poprzestaje na wykupieniu obowiązkowego ubezpieczenia OC i nie zapewnia swoim samochodom dodatkowej ochrony. Wynika to z prostej przyczyny: polisy autocasco są drogie, często niewspółmiernie do wartości pojazdu. Jeśli jednak Ty wolisz spać spokojnie i szukasz ubezpieczenia AC samochodu, to z pewnością zauważyłeś, jak wiele warunków stawiają poszczególne towarzystwa. W tym artykule podpowiemy Ci, na co szczególnie musisz zwrócić uwagę przed zakupem ubezpieczenia.

Suma ubezpieczenia

To bardzo ważny parametr, ponieważ jeśli Twój samochód zostanie skradziony lub całkowicie rozbity, to ubezpieczyciel wypłaci Ci dokładnie taką sumę, jaka została wpisana do polisy. Wielu kierowców w celu obniżenia ceny AC zgadza się na zaniżenie sumy ubezpieczenia, co jednak jest złym pomysłem, zwłaszcza w przypadku nowych i wartościowych pojazdów.

Amortyzacja części

Jeśli możesz sobie na to pozwolić finansowo, to zdecydowanie warto wybrać ubezpieczenie AC ze zniesioną amortyzacją części. Dlaczego? Ponieważ tylko to gwarantuje Ci, że w razie uszkodzenia pojazdu zostanie on naprawiony na najwyższym poziomie i bez kompromisów. W przypadku zastosowania amortyzacji ubezpieczyciel może wyliczyć wartość uszkodzonych części z uwzględnieniem stopnia ich zużycia, co nie jest korzystne dla właściciela samochodu.

Stała wartość pojazdu

Jest to bardzo korzystny zapis, ponieważ jeśli Twój samochód zostanie np. skradziony w 9 miesiącu trwania polisy, to ubezpieczyciel nie będzie przeliczać wartości pojazdu na dzień jego utraty. Dostaniesz dokładnie taką kwotę, jaką zapłaciłeś za auto w salonie (o ile nie została obniżona w sumie ubezpieczenia polisy).

Udział własny

Tutaj mamy do czynienia z podobną sytuacją, jak w przypadku amortyzacji części. Znacznie lepiej będzie, jeśli ubezpieczenie AC Twojego samochodu nie przewiduje udziału własnego w kosztach naprawy. Jeśli jest inaczej, to może się okazać, że w przypadku naprawy o wartości 2000 złotych, ubezpieczyciel wypłaci Ci tylko połowę tej kwoty – resztę stanowi bowiem Twój udział własny.

Minimalna wartość szkody

Ten zapis stosują praktycznie wszyscy ubezpieczyciele. Najczęściej limit wynosi 500 złotych, co oznacza, że jeśli zgłosisz szkodę o niższej wartości (np. lekko porysowane lusterko), to polisa nie sfinansuje naprawy. Warto zwrócić na to uwagę.

Assistance

To dodatkowe ubezpieczenie, które gwarantuje Ci np. holowanie zepsutego auta do warsztatu (najczęściej z limitem kilometrów), otrzymanie pojazdu zastępczego czy pomoc na miejscu zdarzenia. Warto to wykupić, ale trzeba zwrócić uwagę na ewentualne wyłączenia. Przede wszystkim zadbaj o to, aby assistance miało zniesione wszelkie franszyzy. Chodzi o to, że ubezpieczyciel może np. zastrzec, iż opłaci holowanie jedynie w przypadku awarii, do której doszło w odległości minimum 50 kilometrów od miejsca zamieszkania właściciela pojazdu.

W przypadku ubezpieczenia AC obowiązuje prosta zasada: niska cena powinna być ostatnim argumentem przemawiającym za wyborem konkretnej oferty. Kieruj się przede wszystkim swoim interesem i sprawdź, który ubezpieczyciel oferuje Ci najlepsze warunki w stosunku do kosztu polisy.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie