Tuning układu hamulcowego – kilka pomysłów

Mateusz Nowak
04.02.2023

Tuning to nie tylko poprawa estetyki samochodu i jego osiągów. Fundamentem dobrze przeprowadzonej modernizacji auta jest również zadbanie o układ hamulcowy – w końcu to od niego zależy bezpieczeństwo kierowcy i jego pasażerów. Tuning układu hamulcowego to obszerne zagadnienie, dlatego w naszym poradniku poruszamy tylko kilka najważniejszych kwestii.

Większe tarcze hamulcowe

Tuningowanie układu hamulcowego praktycznie zawsze sprowadza się do wymiany tarcz na większe. I tutaj uwaga: nie zawsze będzie to możliwe bez ingerowania w piastę oraz zawieszenie. Większe tarcze najlepiej jest zapożyczyć z mocniejszej wersji silnikowej tego samego modelu.

Nacinane lub nawiercane tarcze

Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz wymienić tarcz hamulcowych na większe, to przynajmniej rozważ zakup tuningowanych tarcz, które w swojej ofercie ma większość renomowanych producentów części samochodowych.

Mówimy tutaj o tarczach nacinanych lub nawiercanych. Nie tylko świetnie wyglądają (warto od razu założyć większe felgi aluminiowe, spod których doskonale widać tarcze), ale również oferują większą skuteczność hamowania.

Wymiana bębnów na tarcze z klockami

Ciekawym pomysłem na tuning układu hamulcowego w samochodzie jest wymienienie przestarzałych bębnów na tylnej osi na zestaw tarcze+klocki. Taka operacja jest jak najbardziej możliwa. Poza poprawą estetyki zyskasz również skuteczniejsze hamowanie, co jest bardzo ważne w przypadku planowanego podniesienia mocy pojazdu.

Czy warto zdecydować się na tuning układu hamulcowego?

To oczywiście zależy od tego, czego właściwie oczekujesz. Jeśli chcesz istotnie zwiększyć moc silnika, to tuning układu hamulcowego może być niezbędny dla zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.

Na tuning warto się zdecydować również wtedy, gdy obecny układ hamulcowy jest niewystarczająco skuteczny lub i tak wymaga wymiany wszystkich istotnych elementów – wówczas warto pomyśleć o zastosowaniu lepszych (niekoniecznie większych) tarcz oraz klocków hamulcowych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie