Tuning nagłośnienia, czyli co zrobić, aby audio w samochodzie brzmiało lepiej?

Maciej Piwowski
02.07.2021

Jeśli lubisz słuchać głośno muzyki podczas jazdy, ale obecny system nagłośnienia w samochodzie nie spełnia Twoich oczekiwań, to czas najwyższy zainwestować w jego wymianę. Tak zwany tuning audio nie jest specjalnie skomplikowaną sprawą, natomiast musisz mieć świadomość, że chcąc usłyszeć znaczną poprawę będziesz musiał sięgnąć głęboko do kieszeni. Sprawdź, jakie elementy będą Ci potrzebne.

Radioodtwarzacz

To serce samochodowego systemu audio, dlatego nie powinieneś oszczędzać na radioodtwarzaczu. Pozostałe elementy są znacznie tańsze, stąd dużo łatwiej można je wymienić, jeśli za jakiś czas uznasz, że jednak nie do końca spełniają Twoje oczekiwania.

Wybierając radioodtwarzacz nie kieruj się wyglądem i „bajerami”. Kup model posiadający funkcję sterowania subwooferem, najlepiej też taki, który umożliwia sterowanie głośnością z kierownicy pojazdu.

Ile to kosztuje?

Dobry radioodtwarzacz samochodowy np. marki Alpine czy Clarion kupisz już od około 2000 złotych, ale topowe modele potrafią kosztować nawet powyżej 5000 złotych.

Głośniki

Gdy masz już radioodtwarzacz, to możesz dobrać do niego odpowiedni zestaw głośników. Nie kieruj się tylko fabrycznymi miejscami w samochodzie – zawsze można przerobić instalację w taki sposób, aby np. zastosować dodatkowe głośniki wysokotonowe, których zwykle w aucie brakuje.

Ile to kosztuje?

Polecane marki producentów głośników samochodowych, to m.in. DLS, Lotus, Morel, Eton czy Dimension. Za zestaw głośników komponentowych dobrej klasy zapłacisz około 500-800 złotych. Do tego dolicz markowe przewody w cenie 3-5 złotych za metr bieżący.

Wygłuszenie

Nie zapomnij o tym elemencie! Dobre wygłuszenie znacząco poprawia brzmienie audio w samochodzie, a przy tym powoduje, że nie będziesz zwracać na siebie uwagi przechodniów czy innych kierowców.

Ile to kosztuje?

Maty wygłuszające nie są tanie, ponieważ za pojedynczy arkusz 100x50 cm zapłacisz nawet 50-60 złotych. Nie warto jednak na tym oszczędzać.

Subwoofer i wzmacniacz

Na koniec musisz jeszcze zaopatrzyć się w te elementy. Subwoofer jest niezbędny, aby cieszyć się głębokim, basowym brzmieniem. Z kolei wzmacniacz pozwala wycisnąć ostatnie poty z głośników i radioodtwarzacza.

Ile to kosztuje?

Markowy wzmacniasz kupisz w cenie od około 800 złotych, natomiast subwoofer to wydatek od 400 złotych. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.