Triki na „naprawienie” samochodu bez wizyty u mechanika. Znasz je?

Maciej Piwowski
13.04.2021

Żadnemu właścicielowi samochodu nie uśmiecha się regularne odwiedzanie mechanika, bo to oznacza spore koszty. Czasami jednak nie ma wyjścia i jeśli auto wyraźnie szwankuje, to nie obejdzie się bez pomocy fachowca. Bywają natomiast takie awarie, które można łatwo usunąć własnym sumptem, przynajmniej na jakiś czas pozbywając się niepokojących objawów. Kilka takich trików opisujemy w naszym artykule.

Przepalenie silnika

Chodzi tutaj oczywiście o wybranie się w dłuższą trasę, koniecznie obejmującą odcinki autostradowe lub dróg ekspresowych. Upewniając się, że jest bezpiecznie, warto przejechać kilkanaście kilometrów z maksymalną dopuszczalną prędkością, co jakiś czas redukując biegi i zmuszając silnik do pracy na bardzo wysokich obrotach. Popularne przepalenie świetnie sprawdza się zwłaszcza w przypadku samochodów eksploatowanych wyłącznie w warunkach miejskich.

Moto doktor

Co prawda nie można traktować takich specyfików, jako cudownego środka na wszelkie niedomagania silnika, ale faktem jest, że okazjonalne zastosowanie tzw. moto doktora pozwala przesunąć w czasie wizytę u mechanika. Jeśli teraz nie masz pieniędzy na naprawę, to wypróbuj moto doktor, który m.in. poprawia charakterystykę pracy silnika oraz redukuje dymienie.

Środek do czyszczenia wtryskiwaczy

Takie środki można kupić na każdej stacji benzynowej, a dodaje się je do paliwa. Preparat ma za zadanie wyczyścić wtryskiwacze, co czasami przynosi zadziwiająco dobre rezultaty. Warunek jest jeden: wtryskiwacze muszą być sprawne, a ich niedomaganie wynika z np. zalania paliwa o gorszej jakości.

Reset komputera

Stary i sprawdzony sposób na to, aby poradzić sobie z wariującą elektroniką czy nawet pozbyć kontrolek informujących o potencjalnej awarii. Nie jest tajemnicą, że tego typu komunikaty mogą być wydawane przez komputer na wyrost. Zamiast więc jechać do warsztatu na badanie komputerowego warto zacząć od wykonania resetu – w tym celu odłączamy klemę plusową na akumulatorze na kilkanaście minut.

Czyszczenie przepustnicy i zaworu EGR

Choć może się wydawać, że jest to dość trudne, to w rzeczywistości poradzi sobie z tym każdy majsterkowicz. Przepustnica i zawór EGR często ulegają zabrudzeniu, co powoduje nierówną pracę silnika czy przechodzenie jednostki w tryb awaryjny. Warto wówczas zdemontować oba elementy i przemyć je benzyną ekstrakcyjną.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.