Tania naprawa turbosprężarki? Uważaj, bo będą kłopoty!

Maciej Piwowski
27.04.2018

W dobie niesamowitej popularności turbodoładowanych silników wysokoprężnych i benzynowych, warsztaty specjalizujące się w naprawie turbosprężarek mają prawdziwe żniwa. Ten element, choć daje sporo frajdy z jazdy, jest potencjalnym źródłem bardzo kosztownej usterki. Prędzej czy później każde turbo odmówi dalszej pracy. Wówczas właściciel samochodu może się zdecydować na wymianę podzespołu na nowy (bardzo droga opcja) lub regenerację. To drugie rozwiązanie jest wybierane o wiele częściej. Niestety, polscy kierowcy zbyt pochopnie dają się skusić na tanią naprawę turbosprężarki. Czym może się to skończyć? Przeczytaj.

Błyskawiczna powtórka z rozrywki

Każdy profesjonalny warsztat specjalizujący się w naprawach turbosprężarek zawsze w pierwszej kolejności stara się ustalić, co było przyczyną awarii podzespołu. Chodzi o to, by wyeliminować źródło problemu i tym samym uniknąć powtórnej awarii po zamontowaniu zregenerowanej turbosprężarki. To wymaga jednak czasu. Tanie firmy się w to „nie bawią” i od razu przystępują do wymiany. Ryzyko ponosi natomiast właściciel auta, który nie może mieć pewności, że turbosprężarka nie „padnie” po przejechaniu np. kilkuset kilometrów.

Poważna awaria silnika

Pół biedy, jeśli wymieniona, zregenerowana „po kosztach” turbosprężarka ulegnie szybkiej awarii. Gorzej, gdy dojdzie do tego w trakcie jazdy z dużą prędkością, np. na autostradzie. Wówczas istnieje ogromne ryzyko poważnego ubytku oleju, co doprowadzi do zatarcia jednostki napędowej. W przypadku współczesnego silnika zwykle oznacza to konieczność jego wymiany (naprawa jest nieopłacalna). Do takich sytuacji niestety dochodzi i zwykle są one właśnie konsekwencją przeprowadzenia taniej, niefachowej naprawy turbosprężarki.

Problemy z reklamacją

Turbo po wymianie się „posypało”? Nie licz na to, że tani warsztat przyjmie Cię z otwartymi ramionami. Szczególnie w sytuacji, gdy mechanik nie wystawił na swoją usługę faktury czy rachunku (co jest normą). Z pewnością usłyszysz, że to Twoja wina.

Jeśli natomiast warsztat odpowiadał tylko za wymianę dostarczonego przez Ciebie podzespołu, to nie będziesz w stanie udowodnić winy ani mechanikowi, ani firmie, która przeprowadziła regenerację turbosprężarki. Zostaniesz z tym problemem zupełnie sam, co oznacza konieczność poniesienia kolejnego kosztu.

Wniosek jest oczywisty: jeśli decydujesz się na naprawę turbosprężarki, to zawsze zleć jej przeprowadzenie polecanemu, renomowanemu warsztatowi, który udziela pisemnej gwarancji na usługę. Nie szukaj przesadnych oszczędności, bo to się po prostu nie opłaca i wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.