Szeroki pakiet usług stacji kontroli pojazdów

Maciej Piwowski
26.04.2022

Szeroka diagnostyka samochodów w nowoczesnych stacjach kontroli pojazdów

Klasyczne stacje kontroli pojazdów (SKP) tradycyjnie kojarzą się z przeglądami okresowymi, wymaganymi standardowo raz w roku do celów przedłużenia ważności dowodu rejestracyjnego. Na terenie Warszawy i w okolicach funkcjonuje jednak także coraz więcej stacji (np. Stacje Kontroli Pojazdów Dyszkiewicz), które rozszerzają zakres usług diagnostycznych świadczonych dla klientów. Do specjalistycznych usług w tej kategorii można zaliczyć w szczególności:

- Wykonywanie przeglądów rejestracyjnych pojazdów sprowadzanych zza granicy: Ta usług polega na dokładnej diagnostyce samochodu używanego, która jest podstawą do przeprowadzanie procesu rejestracyjnego w Polsce. Usługa ta cieszy się w ostatnich latach dużym uznaniem wśród klientów stacji kontroli pojazdów - z uwagi na duże zainteresowaniem sprowadzaniem samochodów zza zachodniej granicy Polski.

- Badania techniczne samochodów specjalnych: W przypadku niektórych kategorii samochodów wymagane są uzupełniające badania (oprócz klasycznych kontroli okresowych), potwierdzające przystosowanie pojazdu do konkretnych celów. Wyspecjalizowane SKP są w stanie wykonywać badania techniczne na przykład taksówek osobowych czy samochodów przygotowanych do prowadzenia nauki jazdy oraz egzaminowania na prawo jazdy.

- Zmiana rodzaju pojazdu z ciężarowego na osobowy: Jest to działalność znacznie wychodząca poza klasyczną diagnostykę realizowaną w SKP, ale pojedyncze stacje diagnostyczne (np. Okręgowa Stacja Lesznowola z sieci stacji Dyszkiewicz) mają możliwości techniczne oraz specjalistów zajmujących się tymi czynnościami. Wykonanie tego procesu w autoryzowanej stacji daje gwarancję jakości oraz formalnego przekształcenia kategorii pojazdu.

Nowoczesne stacje diagnostyczne zajmuje się obecnie nie tylko kontrolą samochodów osobowych, ciężarowych czy dostawczych, ale także przeglądami innych pojazdów - w tym takich jak ciągniki rolnicze, motocykle czy quady. Przeglądy okresowe wymagane są także dla naczep czy przyczep do samochodów i pojazdów specjalnych.

Ceny podstawowych badań technicznych (w szczególności badań okresowych) są z góry regulowane w polskim prawodawstwie. Natomiast w przypadku usług dodatkowych, najlepsze stacje diagnostyki pojazdów ustalają ceny indywidualnie i dostosowują je do jakości wykonywanych usług. Najlepsze stacje kontroli pojazdów dbają o zastosowanie nowoczesnych metod technologicznych z obszaru diagnostyki przy zachowaniu konkurencyjnych cen usług dla klientów.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.