Skuter miejski – co warto wiedzieć przed zakupem?

Maciej Piwowski
08.09.2022

Zakup jednośladu zawsze wiąże się z koniecznością podejmowania trudnych decyzji. Co wybrać, gdy wokół tyle wariantów? Stawiać na wygodę, markę, a może osiągi? Rozwiązaniem Twoich problemów może okazać się skuter miejski – szybki, niewielki i ekologiczny. Co warto wiedzieć przed zakupem jednośladu elektrycznego?

Skuter elektryczny – dlaczego jest lepszy od spalinowego?

Główną zaletą wynikającą z posiadania jednośladu elektrycznego jest niski koszt eksploatacji. Obecna sytuacja na rynku paliw nie napawa optymizmem i nic nie wskazuje na to, aby kwestia ta miała się poprawić. W przypadku skutera czy motocykla elektrycznego koszt przejazdu trasy 100 km waha się między 2 a 3 zł – to zależy od Twojego stylu jazdy.

Po drugie, skutery elektryczne są bardziej przyjazne środowisku. Podczas jazdy Twój jednoślad nie emituje spalin, które są szczególnie odczuwalne w zatłoczonych miastach. Brak emisji dwutlenku węgla (i nie tylko) do atmosfery jest zdecydowanym plusem „elektryków”.

Zwróć też uwagę na to, jak samorządy podchodzą do właścicieli pojazdów elektrycznych. Coraz więcej miast zwalnia kierowców tych jednośladów z wnoszenia opłat za miejsca parkingowe, podczas gdy te wciąż rosną. Pamiętaj również, że nie każdy pojazd spalinowy może poruszać się po centrum większych aglomeracji, podczas gdy „elektryk” – jak najbardziej.

Nadal się wahasz? Sprawdź nasz artykuł, gdzie wymieniamy 5 sytuacji, kiedy warto kupić elektryczny skuter.

Ile kosztuje skuter miejski?

Dla niektórych fanów motoryzacji cena „elektryka” może nieco zniechęcić. Nie ma co ukrywać, jednoślady elektryczne są droższe od ich spalinowych odpowiedników. Wynika to przede wszystkim z zastosowanych komponentów, technologii oraz samej baterii, która stanowi serce pojazdu napędzające silnik.

Jednak cena nie jest w tym wypadku kluczowym czynnikiem. Najlepiej potraktować zakup miejskiego skutera jako inwestycję, która szybko się zwraca – w niskich kosztach eksploatacji.

Wysoką jakość w odniesieniu do ceny oferuje m.in. polski producent skuterów i motocykli elektrycznych, firma Super Soco. W zależności od Twoich potrzeb możesz nabyć skuter o zasięgu do 80 km na jednym ładowaniu – już za około 13–14 tys. zł. Wraz ze wzrostem zasięgu pojazdu rośnie także cena. Modele wyposażone w 2 baterie umożliwiające przejazd bez przestojów do nawet 140 km są dostępne za mniej więcej 24–25 tys. zł. Pamiętaj jednak, że ten wydatek zwróci się bardzo szybko, gdy zaoszczędzisz na paliwie.

Jak dobrać „elektryka” do swoich potrzeb?

Jeśli nie wiesz, jaki model jednośladu elektrycznego wybrać dla siebie, odpowiedz sobie na pytanie: jak często i na jakich odcinkach zamierzasz korzystać ze skutera? Pojazdy tego typu świetnie sprawdzają się w miastach, gdy pokonujesz nieduże trasy na zatłoczonych drogach.

Jeśli dziennie pokonujesz przykładowo mniej niż 20 km do pracy i z powrotem, możesz podstawić na modele o mniejszym zasięgu – będą tańsze i wystarczające do Twoich potrzeb. Fanom długich wycieczek polecamy warianty zasilane na 2 baterie o dużej pojemności, które umożliwiają przebycie nawet do 140 km bez postojów na ładowanie.

Na koniec pozostaje kwestia estetyki i ogólnego komfortu. Jednoślady elektryczne odznaczają się ponadczasowym designem – tworzone są z komponentów najnowszej generacji. W ofertach producentów znajdziesz również modele w stylu klasycznym, dla zwolenników stylu vintage.

To co, gotowy na zakupy?

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.