Przejście na opony całoroczne – komu można to polecić?

Mateusz Nowak
06.02.2023

Opony całoroczne zyskują coraz więcej zwolenników. Współczesne modele nie mają nic wspólnego z niesławnymi oponami uniwersalnymi. Obecnie producenci stosują na tyle zaawansowane technologie wulkanizacyjne, że topowe opony świetnie radzą sobie zarówno na rozgrzanym, jak i ośnieżonym asfalcie – oczywiście mając przy tym sporo ograniczeń. Przejście na opony całoroczne może więc być całkiem dobrym pomysłem, szczególnie w przypadku kilku grup kierowców.

Osoby jeżdżące bardzo mało

Jeśli samochód nie jest Twoim podstawowym środkiem transportu lub po prostu codziennie pokonujesz nim do 10-15 kilometrów, w dodatku wyłącznie głównymi drogami, to opony całoroczne są dla Ciebie. Będą w zupełności wystarczające latem, jesienią, zimą oraz wiosną, pozwalając Ci przy tym zaoszczędzić na wymianie i przechowywaniu drugiego kompletu ogumienia.

Osoby poruszające się samochodem głównie po mieście

W mieście i tak nie ma warunków do tego, aby wykorzystać pełne możliwości opon letnich i zimowych. Zwykle poruszamy się w ślimaczym tempie, a nawet przy obfitych opadach śniegu drogi dość szybko są oczyszczane przez służby.

Właściciele małych i kompaktowych samochodów o niewielkiej mocy

Jeśli nie masz auta o bardzo dobrych osiągach, w dodatku nie jeździsz w dalekie trasy lub robisz to okazjonalnie, to nie masz się nad czym zastanawiać. Parametry markowych opon całorocznych będą dla Ciebie w pełni wystarczające i prawdopodobnie nie poczujesz wielkiej różnicy w porównaniu z oponami sezonowymi.

Dojrzali kierowcy

Okres młodzieńczej fantazji za kierownicą masz już dawno za sobą? Dziś cenisz sobie spokojny, bezpieczny styl jazdy, który sprzyja oszczędzaniu paliwa i pozwala zawsze dotrzeć do celu z rodziną? W takim razie możesz pomyśleć o przejściu na opony całoroczne, ponieważ i tak nie zauważysz minimalnych różnic pod względem trakcji, trzymania w zakrętach czy gwałtownego hamowania z dużej prędkości.

Osoby mieszkające w centralnej lub północnej Polsce

Opony całoroczne wręcz idealnie sprawdzają się w polskim klimacie, gdzie śnieżne zimy są już rzadkością, a częściej zmagamy się z mokrą nawierzchnią. Jeśli nie mieszkasz w górach i nie jeździsz na ferie w Alpy, to raczej nie będziesz narzekać na ogumienie całoroczne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie