Porysowana szyba czołowa: czy można coś z tym zrobić?

Jerzy Biernacki
22.03.2019

Liczne rysy na szybie czołowej skutecznie utrudniają jazdę po zmroku, mocno ograniczają komfort kierowcy, a nawet mogą być przyczyną wypadku. Nie można zatem akceptować takiego stanu rzeczy. Jeśli widzisz, że szyba w Twoim aucie jest bardzo porysowana, powinieneś jak najszybciej coś z tym zrobić. Pytanie brzmi: co? Odpowiedź znajdziesz w naszym poradniku.

Naprawa?

W Polsce działa wiele zakładów specjalizujących się w naprawach uszkodzonych szyb samochodowych. Niektóre z nich podejmują się przeprowadzenia zabiegu szlifowania szyby czołowej w celu usunięcia widocznych rys. Pamiętaj jednak, że jeśli rysy są bardzo głębokie, nic nie da się z tym zrobić i szybę trzeba będzie po prostu wymienić.

Od razu przestrzegamy też przed próbami samodzielnego szlifowania powierzchni szyby przy użyciu szlifierki kątowej z regulacją obrotów. Jest to prosty sposób na ostateczne zniszczenie szyby. Taki zabieg może wykonać tylko doświadczony specjalista, który wie, jak uniknąć efektu soczewki (czyli zniekształcenia obrazu widzianego przez szybę).

Wymiana?

W przypadku głębokich rys wymiana będzie jedynym skutecznym rozwiązaniem problemu. Na szczęście nie musi się to wcale wiązać z niebotycznymi kosztami. Wiele zależy tutaj od tego, czy szyba ma funkcję podgrzewania i czy jest wyposażona w pole na czujnik zmierzchu i deszczu. Średni koszt szyby bez tych „bajerów” do auta klasy kompakt wynosi około 300 złotych z wymianą.

Biorąc pod uwagę, że wspomniana wcześniej procedura szlifowania wiąże się z wydatkiem na poziomie minimum 150 złotych, opcja wymiany wydaje się być rozsądniejsza. Mamy nową, idealną szybę, która znów posłuży przez co najmniej kilka lat.

Na przyszłość: dbaj o szybę czołową w Twoim aucie

Aby zminimalizować ryzyko poważnego porysowania szyby czołowej lub znacznie wydłużyć okres jej eksploatacji, powinieneś stosować się do kilku podstawowych zasad:

  • Regularnie (przynajmniej 2 razy do roku) wymieniaj pióra wycieraczek – zużyte wycieraczki nie tylko hałasują i słabo zgarniają wodę, ale także rysują powierzchnię szyby czołowej;
  • Używaj odmrażacza do szyb w płynie – jest to nie tylko szybszy i wygodniejszy, ale także bezpieczniejszy sposób usuwania lodu z szyb. Tradycyjna skrobaczka niestety na dłuższą metę doprowadzi do porysowania szklanej powierzchni;
  • Zachowaj odstęp za poprzedzającym pojazdem – przyspieszonemu zużyciu szyby czołowej sprzyja tzw. jazda na zderzaku. Kamienie i piasek spod kół poprzedzającego pojazdu trafiają prosto na szybę, co skutkuje mikroskopijnymi uszkodzeniami. Z czasem jest ich tak dużo, że uniemożliwia to komfortową i bezpieczną jazdę.

Naprawa mocno porysowanej szyby jest możliwa, ale nie musi być uzasadniona ekonomicznie. Tym bardziej warto zapobiegać uszkodzeniom elementu samochodu, który przecież ma kluczowe znaczenie dla Twojego bezpieczeństwa na drodze.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.