Popularne mity na temat samochodowych instalacji LPG

Mateusz Nowak
26.07.2019

Jazda na gazie jest oszczędna, ale mimo to nie wszyscy kierowcy decydują się na przerobienie swoich samochodów na LPG. Powody są różne, jednak bardzo często w grę wchodzą obawy o trwałość silnika i potencjalne ryzyko awarii. Są one wynikiem powielanych od lat mitów na temat samochodowych instalacji LPG. Te najpopularniejsze wymieniamy w naszym poradniku.

LPG niszczy silnik

Nie ma na to żadnych jednoznacznych dowodów. Faktem jest, że LPG to wymagające paliwo, jednak jeśli silnik w momencie założenia instalacji jest w pełni sprawny, a sam montaż zostanie przeprowadzony w sposób fachowy, nie trzeba się obawiać o trwałość jednostki napędowej. Wystarczy stosować się do zaleceń serwisowych, wybierać dobry olej silnikowy i regularnie kontrolować luz zaworowy (o ile nie jest kompensowany hydraulicznie).

Auto traci moc

Kilkanaście lat temu było to oczywiście prawdą, ale dziś na rynku są dostępne instalacje LPG, które nie mają praktycznie żadnego wpływu na moc silnika. Instalacje sekwencyjne, a tym bardziej wtrysku gazu w fazie ciekłej, nie zmieniają osiągów – mogą je wręcz poprawić! Jeśli samochód słabnie na LPG, oznacza to, że instalacja jest źle wystrojona i należy udać się do porządnego warsztatu.

LPG się nie opłaca, gdy mało jeździmy

Po części można się z tym zgodzić, o ile przewidujemy krótką eksploatację samochodu. Jeśli jednak ktoś zamierza jeździć autem jeszcze przez np. 5 lat, to instalacja LPG zwróci mu się nawet przy pokonywaniu krótkich średniorocznych dystansów. Poza tym pamiętajmy o bieżących oszczędnościach. Inwestując kilka tysięcy złotych w dobrą instalację od razu zaczynamy jeździć o przynajmniej połowę taniej.

LPG nie jest dobrym wyborem dla jeżdżących w trasy

Rzekomo ma to mieć związek ze stosunkowo niewielkim zasięgiem samochodu na LPG. Fakt, zbiorniki gazu są z reguły znacznie mniej pojemne niż te do benzyny. Nawet jednak zakładając, że na pełnym zbiorniku samochód pokona 400 kilometrów, jest to wynik jak najbardziej satysfakcjonujący. W Polsce LPG jest bardzo popularnym paliwem, nie ma więc problemu z dostępnością stacji autogazu. Jeżdżenie w trasy samochodem na gaz nie stanowi zatem żadnego problemu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.