Polerowanie karoserii – prosty sposób na „nowe” auto

Mariusz Siwko
17.04.2017

Samochody się starzeją, a upływ czasu zawsze w pierwszej kolejności widać po stanie karoserii. Niegdyś pięknie lśniący lakier stał się matowy, porysowany, gdzieniegdzie widać drobne wgniecenia i obtarcia. To zupełnie normalne i w przypadku regularnie eksploatowanego samochodu nie da się takich defektów całkowicie uniknąć. Na szczęście nawet po wielu latach można przywrócić lakier do oryginalnego stanu. Wystarczy zdecydować się na polerowanie karoserii. Na czym to polega?

Dobór odpowiedniej metody

W każdym większym mieście działają firmy specjalizujące się w tzw. auto detailingu. Jest to usługa polegająca na przywracaniu samochodu do jak najlepszego stanu wizualnego. Specjaliści zajmują się nie tylko karoserią, ale też wnętrzem, reflektorami czy felgami. Efekt ich pracy zwykle jest znakomity – gotowy samochód prezentuje się świetnie, dlatego z tego typu usług najczęściej korzystają sprzedawcy używanych aut.

Profesjonalista przed przystąpieniem do polerowania karoserii najpierw oceni jej stan. Jeśli zauważy jakieś wgniecenia, ogniska korozji czy odpryski, poinformuje o tym właściciela i poprosi go o podjęcie decyzji, co dalej. Wiele tego typu uszkodzeń można bowiem naprawić bez konieczności lakierowania całego elementu.

Pamiętaj

Zlokalizowanie uszkodzeń ma również na celu ochronę interesów warsztatu, który nie chce być posądzony przez klienta o zniszczenie karoserii.

Po określeniu zakresu prac fachowiec przystępuje do dzieła. Trzeba wiedzieć, że w zakładach specjalizujących się w polerowaniu karoserii stosuje się zupełnie inne środki chemiczne niż te dostępne w marketach. Jest to profesjonalna chemia samochodowa, wysokiej klasy pasty polerskie o różnych stopniach ścieralności. Dlatego usługa nie jest tania,  ale efekt końcowy praktycznie zawsze jest zachwycający.

Ile to kosztuje?

Koszt polerowania karoserii zależy oczywiście od wielkości samochodu. W przypadku aut miejskich trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu 200-300 złotych za całą karoserię. Właściciel auta klasy B wyda około 400 złotych, a klasy C – 500 złotych. Vany i SUV-y wymagają wielu godzin pracy, dlatego koszt może sięgnąć nawet 700 złotych.

Nigdy samemu!

Wielu właścicieli samochodów podejmuje próbę samodzielnego przywrócenia karoserii do dawnego blasku. Zwykle kończy się to katastrofą, a w najlepszym przypadku kilkudniowymi zakwasami. Ręczne polerowanie karoserii to ciężka praca i mało komu wystarczy sił, aby wykonać ją rzetelnie.

Z kolei użycie tzw. polerki mechanicznej może doprowadzić do trwałego uszkodzenia lakieru. Szczególnie ostrzegamy przed stosowaniem szlifierek kątowych – mają one zbyt wysokie obroty i mogą spowodować nawet przypalenie karoserii!

Dlatego jeśli lakier Twojego samochodu pozostawia wiele do życzenia, nie eksperymentuj i nie wydawaj pieniędzy (niemałych) na amatorskie środki polerskie. Lepiej oddaj auto w ręce fachowców, którzy zagwarantują Ci znakomity efekt w krótkim czasie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.