Okulary do jazdy samochodem – jakie wybrać?

Mateusz Nowak
27.07.2022

Podróżowanie samochodem może być męczące dla wzroku kierowców. Szczególnie dotyczy to osób, które na co dzień używają szkieł korekcyjnych. Żeby jazda samochodem odbywała się w pełni bezpiecznie i komfortowo dla kierowcy, należy pomyśleć o odpowiedniej ochronie oczu. Jakie okulary korekcyjne wybrać do jazdy samochodem? Jakie okulary przeciwsłoneczne najlepiej sprawdzą się dla kierowców? Wszystkiego dowiecie się z naszego artykułu.

Okulary do samochodu – z powłoką antyrefleksyjną

Do jazdy samochodem można z powodzeniem używać okularów korekcyjnych, z których korzysta się na co dzień. Nie będzie to jednak tak efektywne, jak zakupienie specjalnych okularów do jazdy samochodem, pokrytych powłoką antyrefleksyjną. Ta specjalna powłoka poprawia widzenie w każdych warunkach – zwiększa kontrast widzenia i minimalizuje pojawiające się na jezdni odblaski światła, które mogą być szczególnie uciążliwe w trakcie jazdy. Dzięki okularom do samochodu z powłoką antyrefleksyjną, kierowca widzi wyraźniej, a jego oczy wolniej się męczą.

Jakie okulary dla kierowcy wybrać?

Przy wyborze okularów korekcyjnych do jazdy samochodem, należy też zwrócić uwagę na same oprawki. Najlepsze będą takie, które zapewnią, jak najszersze pole widzenia. Właśnie dlatego lepiej zrezygnować z modeli z szerokimi zausznikami. Tego rodzaju zauszniki znacznie ograniczają widzenie „kątem oka”, które jest istotne z punktu widzenia orientacji na drodze.

Okulary przeciwsłoneczne do jazdy samochodem – jakie powinny być?

Kierowcy z wadą wzroku nie muszą już rezygnować z korzystania z okularów przeciwsłonecznych. Niemal w każdym salonie optycznym można bez problemu dostać przyciemniane szkła korekcyjne. Jednak wybierając przeciwsłoneczne okulary do samochodu, należy zwrócić szczególną uwagę na to, by posiadały dwa filtry: UV i polaryzacyjny. Dlaczego to takie ważne? Filtr UV to podstawa ochrony oczu przed negatywnym działaniem promieni słonecznych. Najlepiej wybierać okulary przeciwsłoneczne do jazdy samochodem z filtrem UV 400. Tylko wtedy będzie można mieć pewność, że będą miały odpowiednią ochronę przed słońcem.

Okulary przeciwsłoneczne do samochodu – z filtrem polaryzacyjnym

Kolejny filtr, który przyda się w okularach przeciwsłonecznych do samochodu to filtr polaryzacyjny. Jego zadaniem jest maksymalne zminimalizowanie refleksów świetlnych, które powstają w momencie odbicia światła od powierzchni płaskiej, np. mokrej nawierzchni, asfaltu lub śniegu. Tym samym, dzięki filtrowi polaryzacyjnemu, odbłyski i refleksy świetlne nie są tak męczące dla kierowcy.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie