Odszkodowanie a zadośćuczynienie z polisy OC sprawcy – na czym polega różnica?

Jerzy Biernacki
25.01.2016

Obie formy często w ustach kierowców funkcjonują zamiennie, co jest błędem, ponieważ w praktyce oznaczają coś zupełnie innego. Dlatego zdecydowanie warto wiedzieć, czym jest odszkodowanie z polisy OC sprawcy, a czym zadośćuczynienie z tejże polisy. Wówczas łatwiej nam będzie ubiegać się o konkretną rekompensatę.

Czym jest odszkodowanie z polisy OC sprawcy?

Co do zasady odszkodowanie z polisy OC sprawcy jest rekompensatą za wszystkie straty, jakie poniósł poszkodowany – zarówno te materialne, jak i niematerialne. Oczywiście podstawą jest wypłata odszkodowania za uszkodzony pojazd, która musi pokryć koszty jest naprawy. Jeśli jest inaczej, kierowca ma prawo żądać urealnienia kosztorysu lub skorzystać z usługi polegającej na dopłacie do odszkodowania komunikacyjnego, jaką oferują prywatne firmy.

Odszkodowanie może także objąć zwrot za inne straty, będące skutkiem zdarzenia, takie jak:

  • zakup leków i urządzeń rehabilitacyjnych;
  • koszt dojazdu do lekarzy, pobytu w szpitalu i innych placówkach medycznych;
  • koszt dostosowania mieszkania do pobytu w nim niepełnosprawnego kierowcy;
  • koszt przygotowania kierowcy do wykonywania innego zawodu, jeśli w związku z wypadkiem nie może on dalej wykonywać swojego dotychczasowego zawodu.

Zwrot wszystkich tych kosztów odbywa się na podstawie dostarczonych przez poszkodowanego rachunków lub faktur. Należy pamiętać, że każdy wydatek musi być uzasadniony i związany ściśle ze skutkami wypadku czy zdarzenia drogowego.

Czym jest zadośćuczynienie z polisy OC sprawcy?

Zadośćuczynienie jest rekompensatą o charakterze dodatkowym, która odnosi się bezpośrednio do strat niematerialnych, jakie poniósł poszkodowany kierowca (lub pasażer) pojazdu. Ubezpieczyciel ma obowiązek wypłacić zadośćuczynienie w sytuacji, gdy:

  • poszkodowany odczuwał cierpienie fizyczne i psychiczne;
  • poniósł stratę moralną;
  • jego sytuacja życiowa uległa pogorszeniu na skutek wypadku.

O zadośćuczynienie zawsze należy wystąpić do ubezpieczyciela z osobnym wnioskiem, wskazując w nim – naszym zdaniem – adekwatną kwotę rekompensaty. Pomocne będą wszelkie rachunki, np. od psychiatry, lub zaświadczenia dowodzące, że efektem wypadku jest chociażby znaczne pogorszenie stopy życiowej naszej rodziny.

W praktyce walka o uzyskanie zadośćuczynienia jest dość trudna, bo ubezpieczyciele robią wiele, aby uniknąć tej odpowiedzialności. Warto więc zasięgnąć opinii prawnika lub firmy specjalizującej się w uzyskiwaniu świadczeń dodatkowych z polisy OC sprawcy.



Akcja partnerska, dodatkowe informacje na www.promesco.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie