Niepełnosprawny kierowca? Żaden problem! 5 rzeczy, o których musisz pamiętać

Piotr Kowalczyk
19.12.2016

Niepełnosprawność nie przekreśla szans na zostanie kierowcą. Dostępna technologia umożliwia już takie przystosowanie samochodu, aby mogła go prowadzić nawet osoba o znacznym stopniu dysfunkcyjności. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup auta, przeczytaj nasz poradnik. Podpowiemy Ci 5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę.

  1. Tylko automat – trudno sobie wyobrazić, aby niepełnosprawny kierowca świadomie zdecydował się na wybór auta z ręczną skrzynią biegów. Automatyczna przekładania wydaje się wręcz niezbędna w takiej sytuacji. Zapewnia ogromny komfort i rozwiązuje problem zmiany biegów, co ma duże znaczenie w przypadku osób sparaliżowanych ruchowo.
  2. Używane czy nowe? - wbrew mitom niepełnosprawny kierowca ma możliwość kupna nowego auta w salonie dilera w wersji w 100% dostosowanej do swoich potrzeb. Nie oszukujmy się – to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie, ponieważ na samochód jest udzielana gwarancja, właściciel ma też pewność, że auto jest bezpieczne i powinno służyć bezawaryjnie przez dłuższy czas. Kupno używanego samochodu, który już został przystosowany do potrzeb niepełnosprawnego, to zawsze ryzyko – auto może być bardzo zużyte, co dotyczy także akcesoriów umożliwiających jego prowadzenie przez osobę z dysfunkcją ruchu.
  3. Udogodnienia – wybierając samochód dla osoby niepełnosprawnej warto od razu zainwestować w dodatkowe wyposażenie. Chociażby system ułatwiający wsiadanie za kółko czy bagażnik na wózek inwalidzki. Dobór systemów umożliwiających prowadzenie auta jest już kwestią indywidualną i zależy od rodzaju dysfunkcji.
  4. Pełna elektryka – hasło często stosowane przez handlarzy używanych samochodów, w przypadku osób niepełnosprawnych ma kluczowe znaczenie. Pojazd powinien być maksymalnie wyposażony, aby zapewniać nie tylko komfort, ale też bezpieczeństwo kierowcy. Takim absolutnym minimum są elektrycznie sterowane szyby i lusterka. Przyda się także elektryczna regulacja fotela i zagłówka czy automatyczna klimatyzacja oraz oryginalny zestaw głośnomówiący.
  5. Oznaczenie pojazdu – auto, którym porusza się osoba niepełnosprawna, musi być odpowiednio oznaczone naklejką umieszczoną na tylnej szybie. Ponadto, aby kierowca mógł korzystać z bezpłatnego parkowania, należy wyrobić kartę parkingową – wydaje ją urząd miasta lub starostwo.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o treningu. Osoba niepełnosprawna, która zamierza jeździć samochodem, powinna zapisać się na kurs doszkalający. To pozwoli jej oswoić się z nową sytuacją, poznać obsługę dodatkowych mechanizmów i po prostu nabrać pewności na drodze.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie