Na polskich drogach przybędzie fotoradarów

Maciej Piwowski
10.07.2024

W ramach Krajowego Planu Odbudowy planowany jest zakup niemal 130 nowych fotoradarów i kamer, które mają zwiększyć bezpieczeństwo na polskich drogach. Wśród nowych urządzeń znajdzie się także mobilny fotoradar niemieckiej firmy Vitronic, który słynie z wysokiej skuteczności w wyłapywaniu piratów drogowych.

Ile nowych fotoradarów uda się kupić za środki z KPO?

Dzięki funduszom z Krajowego Planu Odbudowy, CANARD (jednostka ITD odpowiedzialna m.in. za nadzór nad fotoradarami) planuje zakup 128 nowych urządzeń do automatycznej kontroli przestrzegania przepisów drogowych. W tym zestawie znajdzie się 70 nowych fotoradarów, w tym mobilne przyczepy-fotoradary, które nie wymagają zasilania sieciowego i mogą pracować nieprzerwanie przez 10 dni dzięki wbudowanym akumulatorom.

Chociaż dokładne lokalizacje nowych urządzeń nie zostały jeszcze ogłoszone, to zainteresowanie ze strony samorządów, zarządców dróg i mieszkańców już jest ogromne. CANARD otrzymał aż 5000 wniosków z potencjalnymi lokalizacjami. Nowe urządzenia mają pojawić się na drogach najwcześniej za dwa lata.

Oprócz fotoradarów, CANARD planuje rozbudowę sieci kamer odcinkowego pomiaru prędkości, które pojawią się na 43 odcinkach dróg. Dodatkowo, na 15 skrzyżowaniach, w tym 5 przejazdach kolejowo-drogowych, zostaną zainstalowane kamery rejestrujące przejazd na czerwonym świetle.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie