Montaż instalacji gazowej w aucie – pamiętaj o formalnościach

Jerzy Biernacki
24.10.2016

Polscy kierowcy uwielbiają autogaz. Oczywiście nie dlatego, że jest to najlepsze paliwo do ich samochodów, ale wyłącznie z pobudek ekonomicznych. Przy obecnych cenach benzyny i oleju napędowego jazda „na gazie” bardzo się opłaca – jest tańsza o przynajmniej 40%. Wcześniej jednak trzeba zainwestować w montaż instalacji oraz spełnić szereg wymogów formalnych. Przeczytaj nasz poradnik i nie zapomnij o niczym.

Wybór instalacji i zakładu montującego

To bardzo ważny etap, ponieważ warunkiem bezproblemowej jazdy na autogazie jest wybór dobrej instalacji, a przede wszystkim znalezienie zakładu, który naprawdę zna się na rzeczy. Najgorsze, co może zrobić kierowca, to szukanie oszczędności. Tanie instalacje zwykle pracują poprawnie do momentu wyjechania za bramę zakładu. Później są z nimi same problemy.

Przed podjęciem decyzji o powierzeniu samochodu konkretnym fachowcom warto wypytać o szczegóły. Zakład musi dokładnie określić, z jakich podzespołów będzie korzystać, podać warunki gwarancji i zaproponować rozwiązanie dedykowane do konkretnego modelu silnika. Niedopuszczalne jest mieszanie ze sobą części różnych producentów. To niestety się zdarza. Wówczas kierowca może być przekonany, że ma instalację np. BRC, podczas gdy logo tej renomowanej marki widnieje tylko na zbiorniku.

Instalacja gotowa? Pora na formalności

Po zamontowaniu instalacji zakład wykonujący tę usługę musi przekazać kierowcy kilka dokumentów:

  • Świadectwo homologacji sposobu montażu
  • Certyfikat na zbiornik gazowy
  • Rachunek lub fakturę VAT

Warto również sprawdzić, czy wszystkie dokumenty są kompletne, czyli zawierają numery seryjne, dane właściciela pojazdu oraz pieczątki warsztatu montującego instalację.

Z takim plikiem dokumentów należy zgłosić się do wydziału komunikacji, który dokona odpowiedniej adnotacji w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Właściciel ma na to 30 dni. Musi mieć przy sobie nie tylko dokumenty dotyczące instalacji, ale też wspomniany dowód rejestracyjny samochodu, kartę pojazdu oraz dokument tożsamości.

Pamiętaj

Jeśli nie zgłosisz się do wydziału komunikacji w wyznaczonym terminie, to de facto będziesz korzystać z instalacji gazowej nielegalnie. Może się to skończyć zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego podczas kontroli drogowej.

Po zalegalizowaniu instalacji można się już cieszyć oszczędnościami. Należy jeszcze pamiętać o tym, aby na coroczny przegląd techniczny samochodu zabrać wyciąg z homologacji sposobu montażu instalacji oraz atest na zbiornik – bez tych dokumentów diagnosta nie podbije przeglądu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie