Luksus, o który trzeba dbać. Jak prawidłowo eksploatować klimatyzację samochodową?

Mateusz Nowak
04.01.2016

Jeszcze kilkanaście lat temu samochody wyposażone w klimatyzację były zarezerwowane tylko dla wybranych. Otwarcie rynku aut używanych z Zachodu całkowicie ten trend odmieniło. Dziś „klima” jest już absolutnym standardem, a auta jej pozbawione nie mają szans na znalezienie nowego właściciela. Pamiętajmy jednak, że o klimatyzację samochodową trzeba odpowiednio dbać – w przeciwnym razie stanie się ona źródłem sporych problemów.

Używaj przez cały rok

O tym, że używanie klimatyzacji bez względu na porę roku jest konieczne, przekonywaliśmy Was w artykule, który znajdziecie na naszym portalu. Teraz tylko przypomnijmy, że układ ten musi być regularnie uruchamiany. Szczególnie dotyczy to sprężarki. Jeśli nie będzie ona okresowo smarowana, w końcu odmówi posłuszeństwa.

To samo dotyczy kanałów, przez które do wnętrza pojazdu płynie chłodne powietrze. Jeśli przez długi czas pozostaną one nieużywane, zalęgną się w nich grzyby, które powodują przykry zapach i są bardzo groźne dla zdrowia.

Serwisuj przynajmniej raz w roku

Układ klimatyzacji wymaga okresowej kontroli i wykonywania przeglądów. Nie liczmy na to, że jeśli zostawimy go w spokoju, to odwdzięczy się nam bezawaryjną pracą. Tak na pewno nie będzie. Specjalistyczny zakład zajmujący się wykonywaniem przeglądów i napraw klimatyzacji samochodowych trzeba odwiedzać przynajmniej raz w roku, najlepiej tuż przed wiosną.

Idealnie będzie jednak poddawać klimatyzację serwisowi dwa razy w roku – dodatkowo tuż przed zimą. Wówczas specjalista wychwyci wszelkie usterki czy wycieki i usunie je tanio oraz bez oczekiwania w kolejce. Nasza samochodowa klima będzie gotowa do pracy wtedy, gdy będziemy jej najbardziej potrzebować.

Pamiętaj o odgrzybianiu

Okresowo, najlepiej raz w roku, warto poddać układ klimatyzacji dwóm czynnościom: napełnianiu oraz odgrzybianiu. Szczególnie ważne jest to drugie. Specjalista wprowadza do układu specjalny środek, który niszczy wszelkie grzyby i drobnoustroje. Przy okazji oczywiście wymienia filtr kabinowy. Dzięki temu mamy pewność, że „klima” nie zaszkodzi naszemu zdrowiu i nie będzie źródłem nieprzyjemnych zapachów. Dezynfekcję można także przeprowadzić przy użyciu metody ozonowania lub ultradźwięków – jest to droższe, ale pewniejsze rozwiązanie.

Bardzo ważne jest także regularne kontrolowanie poziomu czynnika chłodzącego. Powszechnie zdarzają się różnego typu wycieki, które sumarycznie wpływają na pogorszenie wydajności układu, a z czasem także całkowitego przerwania jego pracy. Tak zwane „dobijanie” klimatyzacji warto przeprowadzić raz w roku, najlepiej tuż przed startem sezonu.

Raz na jakiś czas – najczęściej co trzy lata – zalecana jest całkowita wymiana czynnika chłodzącego. Podczas wykonywania tej czynności specjalista powinien również wymienić tzw. osuszacz. Pozwoli to na bezproblemową pracę układu nawet w leciwym samochodzie.

Pamiętajcie, że regularne serwisowanie klimatyzacji jest jedyną drogą do zapewnienia jej wydajności. We własnym zakresie możemy wymienić filtr kabinowy. Bardziej skomplikowane prace warto jednak zlecić fachowcom. Nie polecamy szczególnie dezynfekowania układu przy użyciu powszechnie dostępnych, amatorskich środków chemicznych. Są one nieskuteczne i tylko narażają nas na dodatkowe koszty.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie