Leasing samochodowy z niskimi ratami – na czym polega?

Marek Szydełko
31.07.2017

Potrzebujesz samochodu dla swojej firmy? Po wybraniu marki i modelu, który najlepiej spełni twoje oczekiwania, z pewnością zaczniesz szukać pieniędzy na jego zakup. W czasie tych poszukiwań trafisz na różne metody zdobycia środków, w tym leasing samochodowy. Dowiedz się, na czym polega nietypowy leasing na auto z niskimi ratami!

Jaki leasing samochodowy wybrać?

Auto leasing na dobre zadomowił się na naszym rynku. Wśród metod zakupu samochodów do firm ta opcja finansowania pojazdów z powodzeniem konkuruje z gotówką czy kredytem samochodowym. Obok znanych od dziesięcioleci i wielokrotnie opisywanych tradycyjnych form leasingu na auto (w tym wciąż popularnego finansowania z niskim, jednoprocentowym wykupem), kilka lat temu pojawił się leasing z niskimi ratami, nazywany też leasingiem z rynkową wartością końcową czy leasingiem z wysokim wykupem. Czy będzie to dla ciebie opłacalne rozwiązanie?

Dwukrotnie niższe raty leasingu auta

Leasing samochodowy z niskimi ratami umożliwia przedsiębiorcom korzystanie z nowych samochodów za dużo niższe miesięczne raty, niż w przypadku wspomnianego leasingu z jednoprocentowym wykupem. Nierzadko raty te są ponad dwukrotnie niższe. Interesujące? Sprawdź zatem, na jakich zasadach funkcjonuje ten rodzaj leasingu.

Leasing samochodowy z rynkową wartością końcową – co to takiego?

To nietypowe rozwiązanie promuje na naszym rynku od kilku lat m.in. Volkswagen Financial Services, oferujący finansowanie nowych samochodów z Grupy Volkswagen. W auto leasingu z wysoką kwotą wykupu w miesięcznych ratach spłacasz tylko część ceny odpowiadającą spodziewanej utracie wartości samochodu w okresie umowy. Nie musisz więc spłacać całego pojazdu. Na koniec umowy leasingowej, która może trwać 3 lub 4 lata, podejmujesz tylko decyzję uzależnioną od swoich potrzeb i oczekiwań:

  • Czy oddać samochód i na przykład zmienić go na nowy, wybierając ponownie leasing na auto z niskimi miesięcznymi ratami? Wspomnijmy, że możliwość oddania dotychczas użytkowanego pojazdu oraz jego wartość na koniec okresu leasingu masz zagwarantowane w umowie z leasingodawcą.
  • Czy spłacić auto (przy czym kwota wykupu jest stosunkowo wysoka), a następnie:
    • jeździć nim przez kolejne lata. Weź jednak pod uwagę wzrost wydatków na naprawy i serwis pojazdu, które staną się zdecydowanie większe niż w okresie gwarancji i niedługo po niej, czyli w ciągu pierwszych 3-4 lat;
    • próbować sprzedać swój samochód na motoryzacyjnym rynku wtórnym. Takie rozwiązanie jest podobne do pierwszej opcji, czyli oddania auta leasingodawcy. Nie zapewni jednak sprzedania pojazdu za pożądaną przez ciebie cenę i zajmie sporo czasu. Może też kosztować nieco nerwów, ponieważ nietrudno trafić na potencjalnych nabywców, którzy lubią się targować lub wytykać wady samochodu.

Sprawdź kalkulatory na stronach marek samochodowych

Leasing samochodowy, tak jak i inne finansowe transakcje, opiera się na liczbach. Wybierz więc samochód z odpowiednim wyposażeniem, a kiedy już poznasz jego cenę, wejdź na stronę internetową wybranej marki. Całkiem możliwe, że znajdziesz na niej bardzo przydatne narzędzie – kalkulator rat leasingu auta, który pozwoli ci porównać różne rodzaje finansowania wraz z ich szczegółowymi parametrami. Takie kalkulatory – pozwalające na obliczenie rat leasingu na auto z rynkową wartością końcową – funkcjonują na stronach popularnych w Polsce marek, takich jak ŠKODA czy Volkswagen, ale i na stronach internetowych marek premium, na przykład Audi.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie