Kup samochód na kredyt – to nie takie straszne!

Piotr Kowalczyk
30.11.2019

Na samą myśl o kredycie samochodowym masz gęsią skórkę? Nie ma się czego bać – kredyty samochodowe mają preferencyjne warunki i są świetną drogą do kupna nowego auta.

Zakup samochodu na kredyt

Kupno samochodu wiąże się ze sporym wydatkiem gotówki, który niejednokrotnie bardzo trudno pokryć w sposób jednorazowy. Wiele osób w takiej sytuacji decyduje się na zewnętrzny sposób finansowania, dzięki któremu możliwe staje się sfinalizowanie tego typu transakcji. Do twojego wyboru jest co najmniej kilka wyjść, takich jak leasing, kredyt gotówkowy oraz kredyt na samochód. Pod wieloma względami właśnie to ostatnie rozwiązanie wydaje się niebywale korzystnym i opłacalnym. Banki traktują kredytobiorców chcących nabyć auto (lub inny pojazd, jak np. motocykl czy nawet jacht) w sposób preferencyjny, oferując im bardzo atrakcyjne oprocentowanie oraz liberalne warunki dotyczące ustalenia harmonogramu spłaty zobowiązania.

Dodatkowo umowa kredytowa może być jeszcze korzystniejsza w momencie, kiedy bank całą transakcję zabezpieczy. Z pozoru zabezpieczenie kredytu może wydawać się nie do końca korzystne dla kredytobiorcy, w rzeczywistości jednak pożyczkę zaciąga się z realnym zamiarem jej spłaty – w takiej sytuacji zabezpieczenie transakcji nie jest niczym negatywnym. Najczęściej zabezpieczenie kredytu objawia się jako:

zastaw rejestrowy – przy rejestracji samochodu w odpowiednim urzędzie w dowodzie rejestracyjnym pojazdu umieszczana jest informacja, zgodnie z którą auto jest wpisane do krajowego rejestru zastawów,
przewłaszczenie – wtedy to bank staje się współwłaścicielem pojazdu,
cesja praw z polisy AC – w przypadku spowodowania wypadku drogowego, pieniądze należące się z polisy ubezpieczeniowej trafiają do banku.

Wszystkie wymienione wyżej zobowiązania tracą swoją ważność w momencie całkowitej spłaty zaciągniętego kredytu. Jeśli chcesz lepiej poznać dostępną ofertę kredytów samochodowych lub oszacować wysokość raty kredytowej, warto zajrzeć do sieci i skorzystać z takich narzędzi, takich jak kalkulator kredytowy czy wyszukiwarka kredytowa. Oczywiście zawarte tam informacje nie są ostateczne, mogą stać się jednak cennym punktem do oceny, na jaki kredyt możesz sobie pozwolić i jakie mogą być jego przybliżone koszty.\

Jakie są kredyty samochodowe?

Ogólna zasada działania kredytów samochodowych jest mniej więcej taka sama – otrzymujesz od banku określoną kwotę na zakup wybranego samochodu, sumę tę (powiększoną np. o oprocentowanie, prowizję, ubezpieczenie i inne składowe) musisz spłacić w ustalonym czasie. Instytucje finansowe oferują swoim klientom jednak bardzo zróżnicowane kredyty samochodowe. Wśród najpopularniejszych wymienia się:

  • standardowe kredyty samochodowe – w swojej istocie bardzo zbliżone do kredytów gotówkowych, spłaca się je w miesięcznych ratach o ustalonej wysokości,
  • kredyty jednoratowe (50/50 lub 60/40) – kredyty tego typu nie są oprocentowane, należy natomiast pokryć koszty zabezpieczenia oraz prowizji. Spłata następuje w dwóch transzach, przy czym pierwsza wynosi co najmniej 50% wartości pojazdu, drugą natomiast należy pokryć po kilku latach,
  • kredyt „balonowy” – najrzadziej spotykana forma kredytowania pojazdu. Pierwsza rata wynosi kilkanaście procent wartości auta, następnie pokrywa się mniejsze raty, a przed zapłaceniem ostatniej (jednocześnie największej transzy) kredytobiorca może wymienić auto na nowe.

Do twojego wyboru jest wiele typów kredytów, bardzo ważne jest jednak, aby przed podjęciem decyzji o takim zobowiązaniu oszacować własne możliwości kredytowe. Pamiętaj, aby kredyt na samochód zawsze zaciągać w taki sposób, aby bez problemu go spłacić.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie