Kolizja drogowa – czy zawsze trzeba wzywać policję?

Jerzy Biernacki
06.06.2016

Stłuczka nie jest niczym przyjemnym i zawsze wywołuje ogromne emocje u obu uczestników kolizji. Jeśli sytuacja jest klarowna i jeden z kierowców od razu przyznaje się do winy, wówczas wystarczy spisać oświadczenie. Bywa jednak, że kierowcy nie mogą dojść do porozumienia i żaden z nich nie uznaje swojej winy. W takim przypadku bezwzględnie należy wezwać policję. Kiedy jeszcze? Sprawdź.

Kolizja czy wypadek?

Policję zawsze należy zawiadomić w sytuacji, gdy mamy do czynienia z wypadkiem drogowym. Zgodnie z przepisami o wypadku mówimy wtedy, gdy w wyniku zdarzenia ucierpieli ludzie, a skutki tych obrażeń utrzymują się dłużej niż 7 dni. Wystarczy, że np. pasażer uszkodzonego auta uskarża się na ból szyi – wówczas wzywamy na miejsce policję.

Pamiętaj

Wypadek to także każda kolizja, do której doszło w wyniku świadomego złamania przepisów o bezpieczeństwie w ruchu lądowym – a więc np. znacznego przekroczenia prędkości czy wyprzedzania w niedozwolonym miejscu.

Kolizja to natomiast najczęściej zwykła miejska stłuczka. Nikt w niej nie ucierpiał, a więc żadnemu z kierowców nie grozi odpowiedzialność karna. Nie ma zatem konieczności wzywania policji – chyba, że kierowcy nie potrafią sami ustalić sprawcy. To jednak nie jest jedyny powód, który decyduje o wykręceniu numeru 997.

Kiedy jeszcze należy wezwać policję na miejsce kolizji?

Policję zawsze wzywamy w sytuacji, gdy mamy podejrzenie, że drugi kierowca jest pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Wówczas grozi mu odpowiedzialność karna. Powodem wezwania radiowozu jest też podejrzenie, że drugi kierowca nie ma uprawnień do prowadzenia pojazdu.

Po policję warto zadzwonić także wtedy, gdy jesteśmy pod wpływem silnego stresu. Wówczas możemy przegapić wiele istotnych szczegółów.

Ważne

Najgroźniejsze są sytuacje, w których sprawca kolizji proponuje nam rekompensatę pieniężną w zamian za odstąpienie od wezwania policji. Nie warto się na to godzić chyba, że faktycznie uszkodzenie jest minimalne i potrafimy ocenić szacunkowy koszt naprawy.

Wezwanie policji na miejsce kolizji nie jest natomiast obowiązkowe. Jeśli jednak trudno jest nam porozumieć się z drugim kierowcą, mamy wątpliwości co do jego stanu psychofizycznego lub obawiamy się trudności w uzyskaniu odszkodowania, zawsze lepiej jest zadzwonić pod 997 i poprosić o przyjazd patrolu.

Notatka policyjna będzie także bardzo ważnym dowodem w sądzie, jeśli będziemy chcieli dochodzić odszkodowania od sprawcy kolizji za obrażenia, który wystąpiły już po samym zdarzeniu.

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie