Mało który kierowca lubi jazdę w deszczu. Nic dziwnego – jak policzyli fachowcy widoczność spada wtedy nawet o połowę, podobnie jak czas reakcji. Pisząc obrazowo: jadąc w ulewie kierowca ma taką percepcję, jak po wypiciu dwóch piw. Dlatego tak ważne jest, aby kierować się podstawowymi zasadami bezpieczeństwa i nie tylko zwiększyć swój komfort jazdy, ale także uniknąć tragedii. Poznaj 5 takich zasad.
- Zwolnij! - teoretycznie to oczywistość, ale w praktyce wielu kierowców kompletnie ignoruje fakt, że w czasie deszczu warunki drogowe diametralnie się zmieniają. Przyczepność jest gorsza, podobnie widoczność, do tego dochodzi zwiększony hałas i nieprzewidywalne reakcje innych kierowców. Dlatego pamiętaj, że najważniejsze jest zdjęcie nogi z gazu, czyli – jak to mawia policja – dostosowanie prędkości do warunków jazdy.
- Dbaj o wycieraczki – kolejna, do znudzenia przypominana czynność, którą kierowcy kochają ignorować. Dobre wycieraczki docenia się dopiero podczas rzęsistego deszczu. Wówczas nie ma nic gorszego niż pióra, które zamiast usuwać wodę, rozmazują krople po szybie. Wycieraczki należy wymieniać minimum 2 razy w roku. Nie trzeba inwestować w najdroższe – nawet tanie, ale nowe pióra, świetnie spełnią swoje zadanie.
- Zapobiegaj parowaniu szyb – jest to bardzo niebezpieczne, nie mówiąc już o tym, że jazda z zaparowanymi szybami nie należy do przyjemności. Aby zapobiec parowaniu przede wszystkim regularnie serwisuj klimatyzację i korzystaj z niej nawet zimą. Pamiętaj o myciu szyb od wewnątrz, usuwaniu wilgoci z wnętrza pojazdu (świetnie sprawdzą się zwykłe gazety) i corocznej wymianie filtra pyłkowego. To na pewno pomoże.
- Omijaj kałuże – po pierwsze: dzięki temu nie zalejesz silnika i delikatnej elektroniki, po drugie: nie ochlapiesz przechodniów, a po trzecie: zminimalizujesz ryzyko uszkodzenia zawieszenia. Nigdy nie wiadomo co czai się w kałuży, Może to być ogromna wyrwa, deska z gwoździami czy studzienka bez włazu. Nie trzeba chyba tłumaczyć, czym może się skończyć spotkanie koła z taką niespodzianką.
- Uważaj na aquaplaning – aquaplaning to zjawisko, gdy opona przez moment nie ma kontaktu z jezdnią, ponieważ uniemożliwia to warstwa wody. Z aquaplaningiem spotkał się każdy kierowca, który w czasie ulewy wjechał w koleinę. Nie jest to nic przyjemnego i stanowi ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa. Łatwo można stracić kontrolę nad samochodem, a droga hamowania znacznie się wydłuża. Aby wyjść z aquaplaningu przede wszystkim trzymaj kierownicę oburącz, nie skręcaj kołami i zredukuj prędkość. Nigdy też nie jedź na luzie!
Rozsądna jazda w deszczu nie jest wielkim wyzwaniem dla doświadczonego kierowcy. Pamiętaj o tych zasadach i bądź bezpieczny – dla siebie i dla innych użytkowników dróg.