Kiedy warto udać się na wyważanie kół?

Maciej Piwowski
16.12.2021

Wyważanie kół jest standardowym etapem wymiany ogumienia w profesjonalnym warsztacie wulkanizacyjnym. Większość właścicieli aut korzysta więc z tej usługi 1-2 razy do roku. Tymczasem okazuje się, na wyważanie kół warto się wybrać nie tylko przy okazji wymiany opon z letnich na zimowe lub odwrotnie. Inne typowe sytuacje omawiamy w naszym poradniku.

Gdy czujesz wibracje na kierownicy

Jest to jeden z najczęstszych problemów zgłaszanych mechanikom przez właścicieli samochodów. Okazuje się, że wina wcale nie musi leżeć po stronie układu jezdnego, zawieszenia czy układu hamulcowego. Wibracje na kierownicy mogą mieć związek z nieprawidłowym wyważeniem kół. Ponieważ jest to tania usługa (od 15 złotych za jedno koło), to zawsze warto zacząć właśnie od tego i ewentualnie później szukać innej przyczyny.

Po wjechaniu w głęboką dziurę

Wielu kierowców bagatelizuje fakt wjechania w wyrwę w jezdni i po prostu dalej eksploatuje samochód. Tymczasem taka przygoda może się skończyć np. zgubieniem jednego z odważników, w efekcie czego pojawi się bicie na kierownicy czy to podczas jazdy na wprost, czy hamowania. Jeśli więc wjechałeś w głęboką dziurę, zawieszenie „dobiło” i w dodatku masz wrażenie, że samochód zaczął się gorzej prowadzić, to jedź do zakładu wulkanizacyjnego.

Po zbyt szybkim podjechaniu pod krawężnik

Tutaj mamy do czynienia z analogiczną sytuacją, jak w przypadku wjechania w głęboką dziurę. Podjechanie pod wysoki krawężnik z dużą prędkością może się skończyć lekkim skrzywieniem felgi oraz utratą odważnika, dlatego konieczna będzie tutaj interwencja profesjonalnego wulkanizatora.

Gdy wymieniłeś całe koła samodzielnie

Jeśli masz dwa komplety kół i przekładasz je we własnym zakresie, to i tak zalecamy, abyś za każdym razem udał się do zakładu wulkanizacyjnego w celu wyważenia kół. Będziesz mieć wówczas pewność, że koła nie biją, co pozwoli również przedłużyć trwałość ogumienia oraz elementów zawieszenia.

Przed daleką podróżą

Jeśli na przykład wybierasz się samochodem na zagraniczne wakacje z całą rodziną, to warto profilaktycznie skorzystać z usługi wyważania kół – zwłaszcza, gdy nie odwiedzałeś wulkanizatora od wielu miesięcy. Wyeliminujesz tym samym ryzyko, że podczas jazdy pojawi się nieprzyjemne bicie na kierownicy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.