Kiedy warto kupić samochód powypadkowy?

Mateusz Nowak
09.12.2019

Pytanie zawarte w tytule jest bardzo kontrowersyjne i wydaje się być nie na miejscu. W końcu samochód powypadkowy to zawsze ogromne ryzyko i jednak zdecydowana większość kupujących unika takich egzemplarzy jak ognia. Mimo to bywają sytuacje, w których zakup samochodu po wypadku ma sens, a wręcz może być całkiem rozsądną decyzją. Opisujemy je w naszym poradniku.

Gdy jest to samochód „z rodziny”

Jeśli masz 100% pewność pochodzenia auta, bo np. kupili je Twoi rodzice w salonie, to wypadkowa przeszłość nie powinna stanowić dużego problemu. Oczywiście pod warunkiem, że samochód da się jeszcze w miarę niskim kosztem przywrócić do dobrego stanu i nie będzie on po takiej operacji stwarzać zagrożenia na drodze. Zakup uszkodzonego auta z pewnego źródła jest mimo wszystko mniej ryzykowny, niż „igły” z komisu.

Gdy auto nie było jeszcze naprawiane

Nie brakuje osób, które wręcz z premedytacją szukają rozbitych samochodów np. na aukcjach komorniczych. Dotyczy to jednak wyłącznie aut z wyższej półki, relatywnie młodych i świetnie wyposażonych. Zdarza się, że np. 2-letni samochód z przebiegiem 20 tysięcy kilometrów bierze udział w wypadku i właściciel chce się go pozbyć. To gratka dla tych, którzy dysponują ograniczonym budżetem – jeśli auto da się jeszcze spokojnie naprawić, to powinno ono długo posłużyć nowemu właścicielowi i nie będzie stanowić ryzykownego zakupu.

Gdy jest to bardzo cenny i rzadki samochód

Tutaj jednak trzeba uważać. Teoretycznie zakup rozbitego, niszowego auta luksusowej marki (np. Ferrari czy Porsche) to super okazja, jednak tylko pod warunkiem, że masz dostęp do części zamiennych. Z tym natomiast może być poważny problem. Dlatego rozważ taki zakup, ale wcześniej dokładnie oceń, co trzeba w tym samochodzie wymienić i sprawdź, czy będziesz w stanie kupić potrzebne elementy w rozsądnej cenie. Sytuacje, w których kilka części karoseryjnych kosztuje więcej niż cały wrak, nie należą wcale do rzadkości.

Gdy masz zdolności mechaniczne i blacharskie

Przydałoby się jeszcze trochę wolnego czasu. W takiej sytuacji śmiało możesz rozważyć zakup rozbitego samochodu, najlepiej z pewnego źródła, bo będziesz w stanie we własnym zakresie przywrócić je do normalnego stanu. Zrobisz to znacznie taniej, a w dodatku porządnie. Nie dość, że sporo zaoszczędzisz, to jeszcze będziesz mieć 100% pewność, czym jeździsz.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.