Kiedy warto kupić opony wielosezonowe?

Maciej Piwowski
05.03.2020

Opony wielosezonowe cieszą się coraz większą popularnością w naszym kraju. Sprzedawcy notują znaczący wzrost udziału tego ogumienia w rynku, co jest oczywiście spowodowane zmianami klimatu. Zimy w Polsce są łagodne, w wielu regionach śnieg spada tylko okazjonalnie, a przez większą część sezonu utrzymują się dodatnie temperatury. Kierowcy zastanawiają się więc, czy jest w ogóle sens zmieniania ogumienia na zimowe i wielu uznaje, że absolutnie nie. Opony wielosezonowe, choć oczywiście mają swoje ograniczenia, w niektórych przypadkach mogą być najlepszym wyborem. Sprawdź, kiedy warto je kupić.

Gdy jeździsz tylko po mieście

W takiej sytuacji zakup dwóch kompletów opon może się mijać z celem. Polskie miasta są dość sprawnie odśnieżane, dlatego trudno zakładać, że nawet w przypadku nagłego ataku zimy nie będziesz w stanie dotrzeć do pracy jadąc na oponach wielosezonowych. Zwłaszcza, że wbrew niektórym opiniom całkiem nieźle radzą sobie one na śniegu. Jeśli więc masz samochód typowo miejski i nie planujesz wyruszać nim w długą trasę zimą, to opony wielosezonowe będą dla Ciebie odpowiednim wyborem.

Gdy jeździsz okazjonalnie i nie jesteś uzależniony od samochodu

Tutaj nawiązujemy przede wszystkim do osób będących na emeryturze, uczniów, studentów oraz wszystkich tych, którzy w razie czego mają bezproblemowy dostęp do komunikacji publicznej. Jeśli wstając rano uznasz, że warunki drogowe są bardzo trudne i nie chcesz ryzykować, możesz po prostu przesiąść się do autobusu czy tramwaju, ewentualnie zostać w domu. Zakup opon zimowych i letnich będzie w Twoim przypadku zbytecznym wydatkiem.

Gdy mieszkasz w północno-zachodniej Polsce

Statystycznie województwo Zachodniopomorskie notuje najmniejszą sumę opadów śniegu w naszym kraju. W sezonie zimowym częściej utrzymują się tam temperatury grubo przekraczające 0 stopni Celsjusza, co jest oczywiście spowodowane bliskością Bałtyku. Mieszkańcy tej części Polski, zwłaszcza podróżujący wyłącznie po miastach, powinni poważnie rozważyć zakup opon całorocznych.

Gdy pokonujesz krótkie dystanse

I to przez cały rok. Największą wadą opon całorocznych jest to, że stosunkowo szybko się zużywają, zwłaszcza latem. Szacunkowa trwałość takiego ogumienia wynosi do 30 tysięcy kilometrów. Jeśli jednak Ty pokonujesz w ciągu roku np. 5-8 tysięcy kilometrów, to nie musisz się aż tak tym przejmować, bo nowy komplet spokojnie wystarczy Ci na kilka lat.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.