Jakie mogą być świadczenia powypadkowe z OC sprawcy? 5 podstawowych, o które warto się ubiegać

Piotr Kowalczyk
04.04.2016

Wypłata odszkodowania z OC sprawcy wypadku zwykle kojarzy nam się tylko z kwotą, jaka ma pokryć koszt naprawy pojazdu. Tymczasem wspomniane ubezpieczenie zabezpiecza także poszkodowanego (i jego rodzinę) od strony ewentualnych strat zdrowotnych. W praktyce te koszty mogą być wielokrotnie wyższe, dlatego warto wiedzieć, jakie świadczenia powypadkowe z OC sprawcy przysługują pechowemu kierowcy.

  1. Zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji

Jeśli kierowca lub jego pasażerowie ponieśli w wypadku jakikolwiek uszczerbek na zdrowiu, to co do zasady koszty z tym związane muszą zostać pokryte w ramach polisy OC sprawcy. Ubezpieczyciel wypłaca zatem wszelkie środki niezbędne do sfinansowania leczenia, zakupu leków, rehabilitacji. Towarzystwo Ubezpieczeniowe ma także obowiązek opłacić koszt dojazdów do lekarzy specjalistów, jeśli poszkodowany wymaga stałej opieki i konsultacji także po wypadku.

  1. Zadośćuczynienie za ból i cierpienie, a także za śmierć osoby bliskiej w wypadku

Ubezpieczyciel musi pokryć wszelkie koszty związane z tym, że osoba poszkodowana w wypadku została skazana na cierpienie (fizyczne i psychiczne), a także ponosi negatywne konsekwencje w postaci pogorszenia jej stopy życiowej (chociażby utrata pracy). Ta forma zadośćuczynienia należy się także rodzinie, jeśli w wypadku zginął np. ojciec lub matka. Rekompensata musi mieć charakter adekwatny do poniesionej szkody.

  1. Odszkodowanie za śmierć członka rodziny w wypadku

Ta forma zadośćuczynienia ma charakter jednorazowy i jest wypłacana w sytuacji, gdy w wypadku zginęła bliska nam osoba. Pieniądze trafiają wówczas do rodziny, a nawet osób bliskich, które łączyła z ofiarą silna więź (chociażby partner życiowy). Do określenia kwoty potrzebne jest uwzględnienie strat zarówno w materialnych, jak i niematerialnych.

  1. Renta

Renta to jedno z ważniejszych dodatkowych świadczeń powypadkowych z OC sprawcy. Jest ona przyznawana i wypłacana po stwierdzeniu, że stopa życiowa poszkodowanego lub jego rodziny uległa znacznemu pogorszeniu w wyniku wypadku. Bywa przecież, że poszkodowany nie może już wrócić do pracy lub jest przykuty do łóżka – wówczas nie będzie miał możliwości zarabiania pieniędzy. Renta z OC sprawcy ma tę stratę powetować. O rentę może się też ubiegać dziecko, które straciło w wypadku rodzica i w efekcie nie otrzymuje świadczeń mogących zapewnić mu egzystencję na dotychczasowym poziomie.

  1. Świadczenie za uszkodzony pojazd

To podstawowe świadczenie powypadkowe, które ma pozwolić poszkodowanemu pokryć koszty naprawy auta lub zakupu nowego pojazdu – decyzję o tym podejmuje rzeczoznawca. Dodatkowo, jeśli pojazd służył poszkodowanemu do pracy, roszczenie można poszerzyć o koszty związane z utratą dochodów i innych korzyści (najczęściej stosuje się to w przypadku przedsiębiorców).

Warto wiedzieć, że jeśli wysokość odszkodowania wypłaconego z uszkodzony pojazd nie jest dla kierowcy satysfakcjonująca, to może on ubiegać się o dopłatę do odszkodowania przyznawaną przez prywatną firmę. Takie prawo przysługuje do 3 lat od momentu wystąpienia szkody.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie