Jaką tapicerkę wybierzemy do swojego auta

Antoni Kwapisz
15.12.2021

Pewnie każdemu właścicielowi samochodu zależy na tym, by tapicerka jego pojazdu, była trwała, miła w dotyku i jednocześnie nie za droga. Jednak trudno jest pogodzić te walory w wypadku każdego materiału wykorzystywanego do obić samochodowych siedzeń. To jest również kwestia ceny, a nie każdego stać na tapicerkę skórzaną, która należy do najtrwalszych, chociaż… też ma swoje wady.

Rodzaje tapicerki samochodowej

Tapicerka samochodowa jest wykonywana na ogół z kilku podstawowych materiałów – tkaniny, weluru, skaju lub sztucznej skóry i skóry naturalnej.

Najtańsza jest tapicerka wykonana z tkaniny i na ogół należy do niezbyt przyjemnych w dotyku. Bywa za to dosyć łatwa w czyszczeniu.

Przyjemniejszy w do tyku jest welur, który jest niestety mało odporny zabrudzenia i przez to nierzadko staje się źródłem nieprzyjemnego zapachu.

Coraz bardziej powszechna i chętnie używana przez właścicieli samochodów, jest tapicerka z alcantary. Jest to sztuczna tkanina produkowana z mikroskopijnych włókien poliestrowych lub poliuretanowych. Materiał jest mocny, nadający do farbowania w różnych kolorach. Jest bezpieczny dla alergików, mało podatny na działanie wilgoci.

Jednak synonimem komfortu i elegancji jest tapicerka skórzana wykonywana najczęściej z tak zwanej skóry zamkniętej – gładkiej i odpornej na przemoczenia. Dosyć łatwa w czyszczeniu i konserwacji, o ile nie jest zaplamiona chemikaliami, ponieważ może się w konkretnych miejscach odbarwić.

Czyszczenie i konserwacja tapicerki samochodowej

Pierwsze etapy czyszczenia tapicerki samochodowej są na pierwszym etapie podobne bez względu na rodzaj materiału. Obowiązkowo na początku należy pozbyć się kurzu, czemu mogą służyć – odkurzacz samochodowy, szczotka i wilgotna ściereczka, tego typu produkty znajdziemy w wielu sklepach internetowych, choćby CzyszczenieSkory.pl.

Dalsze etapy już zależą bardziej o rodzaju materiałów i stopnia zabrudzeń. Cześć z kierowców i właścicieli aut wykorzystuje jeszcze sposoby domowe, czyli m.in. mieszanki z octem, spirytusem lub sodą oczyszczoną. Mimo to coraz częściej sięgamy po preparaty zakupione w sklepach motoryzacyjnych, chociażby pianki w sprayu.

Jeśli mamy istotny problem z niwelowaniem zabrudzeń siedzeń skórzanych to najprostszym i najskuteczniejszym wyjściem może okazać się pomoc profesjonalnej firmy. Coraz częściej producent zaleca nam konkretne środki do czyszczenia i konserwacji tapicerki. Są to zwykle różnego rodzaju preparaty w gotowych zestawach.

Przy okazji pamiętajmy o tym, że nie pozbędziemy się z auta nieprzyjemnych zapachów, jeśli nie zwrócimy uwagi na podłogę lub obicia wewnętrzne ścian.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie