Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą? 5 najskuteczniejszych rozwiązań

Piotr Kowalczyk
30.01.2017

Choć ze statystyk wynika, że liczba kradzieży samochodów w naszym kraju spada, to nadal właściciele aut parkowanych „pod chmurką” nie mogą do końca spać spokojnie. Rocznie z parkingów ginie ponad 13 tysięcy samochodów. Największym „wzięciem” wśród złodziei cieszą się Volkswageny, Audi i Mazdy. Są jednak sposoby, aby utrudnić zadanie przestępcom. Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą? Poznaj 5 najskuteczniejszych rozwiązań.

  1. Dobry autoalarm – dobry, czyli nie taki z serwisu aukcyjnego za 50 złotych. Porządny alarm ma wiele funkcji, które znacznie utrudniają zadanie złodziejom. Nowoczesne rozwiązania zawierają m.in. funkcję dynamicznie zmieniającego się kodu, wykrycia próby wciągnięcia auta na lawetę oraz informowania właściciela o niebezpieczeństwie za pośrednictwem wiadomości SMS. Taki autoalarm jest oczywiście drogi, ale przynajmniej może się do czegoś przydać.
  2. Immobilizer – większość nowoczesnych samochodów posiada go fabrycznie, jednak starsze auto warto dodatkowo wyposażyć w takie zabezpieczenie. Immobilizer uniemożliwia łatwe odpalenie samochodu bez zakodowanego kluczyka. W praktyce więc początkujący złodziej pewnie da za wygraną. Specjalista spokojnie sobie z tym poradzi, ale przynajmniej zajmie mu to więcej czasu.
  3. Odcięcie paliwa/zapłonu – bardzo popularne rozwiązanie, które okazuje się również skuteczne. Odcięcie zapłonu uniemożliwia uruchomienie auta nawet posiadaczowi oryginalnych kluczyków. Konieczne jest bowiem wcześniejsze zwolnienie blokady. W poprawnie wykonanej instalacji przycisk aktywujący dopływ paliwa jest ukryty w sprytnym miejscu, np. w bagażniku czy pod tylną kanapą.
  4. Blokada skrzyni biegów – rozwiązanie, które powoli wychodzi z mody, ale naprawdę nie jest złym pomysłem, przynajmniej jako zabezpieczenie przed niezbyt fachowymi złodziejami. Dobrej jakości blokada uniemożliwia wrzucenie biegu, a tym samym ruszenie samochodem. Trudno ją sforsować, dlatego zawodowcy zwykle nawet nie próbują, ewentualnie wciągają auto na lawetę.
  5. GPS – jest to dość kosztowne zabezpieczenie, ale w przypadku droższych samochodów naprawdę warto się nim zainteresować. GPS nie tyle chroni auto przed kradzieżą, co ułatwia jego namierzenie. Gdy właściciel zorientuje się, że samochodu nie ma na parkingu, powiadamia policję i przekazuje służbom dane do sygnału nadajnika. Dzięki temu policja może błyskawicznie ustalić miejsce przechowywania pojazdu.

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie we wszystkie te zabezpieczenia. Jeśli nie masz na to ochoty, pozostaje Ci tylko wykupienie dobrego ubezpieczenia AC i... liczenie na szczęście.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie