Zgodnie z polskimi przepisami w każdym samochodzie musi być zamontowane przynajmniej jedno światło przeciwmgłowe – umieszczone z tyłu i w kolorze czerwonym. Wiele aut ma jednak także fabryczne światła przeciwmgielne z przodu. Praktyka polskich dróg pokazuje, że kierowcy nie zawsze wiedzą, jak z nich prawidłowo korzystać. Jeśli także masz z tym problem, przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, co na ten temat mówi kodeks drogowy.
Przepisy są tutaj bardzo precyzyjne. Kierowca ma obowiązek włączyć tylne światło przeciwmgielne w momencie, gdy widoczność spada poniżej 50 metrów.
Rada
Najłatwiej można to ocenić zwracając uwagę na słupki odległości ustawione przy drodze.
Najważniejsze jest jednak to, aby pamiętać o obowiązkowym wyłączeniu światła w momencie, gdy widoczność się poprawia. Wielu kierowców o tym zapomina, co grozi nie tylko mandatem (100 złotych + 2 punkty karne), ale także spowodowaniem groźnej sytuacji na drodze. Tylne światło przeciwmgielne nie jest wyposażone w przesłonę, a więc świeci pełną mocą i może oślepić kierowcę jadącego z tyłu.
Dlatego nie wystarczy tylko włączyć światło przeciwmgłowe – trzeba także stale kontrolować, czy aby na pewno w dalszym ciągu musi być ono zapalone.
Przednie światła przeciwmgielne przez wielu kierowców są traktowane jako element upiększający samochód. Z tego bierze się niemądry nawyk ich włączania zaraz po uruchomieniu silnika i jazdy na nich przez cały czas. Co prawda podczas suchej pogody takie światła nie oślepiają innych uczestników ruchu, jednak gdy spadnie deszcz, wiązka kierowanego w dół światła może się odbijać od drogi i utrudniać życie pozostałym zmotoryzowanym.
Co na ten temat mówią przepisy? Nie są tak precyzyjne jak w przypadku tylnego światła przeciwmgłowego. Kierowca jest zobowiązany włączyć tzw. halogeny w warunkach ograniczonej widoczności. Może ich także używać podczas jazdy krętą drogą oznaczoną znakiem A-3 oraz tabliczką T-6.
Pamiętaj
Nie należy natomiast jeździć z włączonymi światłami przeciwmgielnymi w warunkach normalnej widoczności i na pozostałych drogach. Grozi to mandatem w wysokości 100 złotych i zdobyciem 2 punktów karnych.
Wiedza na temat prawidłowego korzystania ze świateł przeciwmgielnych pozwala nie tylko zaoszczędzić na mandacie, ale także zapewnić sobie i innym kierowcom odpowiedni poziom bezpieczeństwa na drodze.