Jak odnowić zaciski i bębny hamulcowe?

Mateusz Nowak
02.12.2022

Pordzewiałe, brudne zaciski hamulcowe i bębny psują estetykę samochodu, w szczególności felg aluminiowych. Na szczęście można sobie z tym łatwo poradzić we własnym zakresie. Odnawianie zacisków i bębnów to popularna metoda tuningu, zwłaszcza jeśli wybierzesz jakiś rzucający się w oczy kolor (np. żółty czy czerwony). Sprawdź, jak to zrobić poprawnie.

Zdemontuj zaciski, jeśli potrafisz je ponownie zamontować

Jeśli wiesz, jak zamontować zaciski hamulcowe i tym samym klocki, to radzimy zacząć od demontażu tych elementów. Dzięki temu dokładniej je wyczyścisz i pomalujesz, bez ryzykowania zabrudzeniem karoserii, wnęk w nadkolach oraz samych tarcz hamulcowych.

Zacznij od zerwania rdzy

Użyj do tego drucianej szczotki oraz papieru ściernego. Dokładne usunięcie rdzy jest warunkiem sukcesu w odnawianiu zacisków i bębnów hamulcowych. Warto się do tego przyłożyć.

Użyj środka do czyszczenia hamulców

Takie środki kosztują kilka do kilkunastu złotych, a bardzo ułatwiają przygotowanie zacisków i bębnów do malowania. Rozpuszczą resztki starej farby, asfaltu, gumy czy innych zanieczyszczeń, dzięki czemu powierzchnia do malowania będzie idealnie gładka.

Odtłuszczenie

Przed malowaniem dobrze będzie jeszcze odtłuścić powierzchnię zacisków i bębnów, dzięki czemu farba będzie lepiej przylegać. Możesz użyć do tego zwykłej benzyny ekstrakcyjnej lub dowolnego odtłuszczacza.

Malowanie

Na koniec zostało nam jeszcze pomalowanie zacisków i bębnów hamulcowych. Użyj do tego specjalnej farby w sprayu, która jest odporna na zmienne warunki atmosferyczne i wysoką temperaturę (znajdziesz ją bez problemu w Internecie). Wybierz kolor i do dzieła! Pamiętaj również o dobrym zabezpieczeniu tarcz hamulcowych, które nie mogą zostać pomalowane – użyj folii i taśmy malarskiej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie