Jak myć auto na myjni bezdotykowej?

Mateusz Nowak
17.06.2021

Teoretycznie każdy kierowca powinien wiedzieć, jak prawidłowo korzystać z myjni bezdotykowej. Obserwując jednak wydarzenia na takich myjniach można dojść do wniosku, że jesteśmy z tą wiedzą na bakier. Dlatego przygotowaliśmy poradnik, w którym krok po kroku omawiamy procedurę mycia auta na myjni bezdotykowej.

Krok 1: spłukiwanie

Większość kierowców pomija ten etap, nie zdając sobie sprawy z tego, że brud trzeba wcześniej zmiękczyć. W przeciwnym razie istnieje wysokie ryzyko, że nawet mycie bezdotykowe spowoduje powstawanie rys. Dlatego dobrze jest zacząć od spłukania samochodu samą wodą, co powinno trwać 2-3 minuty.

Rada

Alternatywnie można skorzystać z pianownicy – takie rozwiązanie jest dostępne na coraz większej licznie myjni bezdotykowych.

Krok 2: środek do felg

Felgi aluminiowe, ale też kołpaki bardzo się brudzą od pyłu z klocków hamulcowych. Usunięcie tych zabrudzeń przy pomocy zwykłego szamponu i wody pod wysokim ciśnieniem może być trudne, stąd zawsze warto wydać 1-2 złote na specjalny środek do felg – o ile oczywiście jest dostępny na danej myjni bezdotykowej.

Krok 3: mycie pod wysokim ciśnieniem

Przechodzimy do zasadniczej fazy mycia karoserii pojazdu. Wybieramy program mycia i poświęcamy na to minimum 8 minut w przypadku małego auta lub minimum 10 minut w przypadku auta klasy C, D oraz SUV. Pamiętajmy, aby odległość lancy od karoserii wynosiła około 50 centymetrów – nie ma sensu zbytnio się oddalać, ponieważ na pewno nie uda się nam usunąć warstwy brudu z lakieru.

Krok 4: Ponowne spłukiwanie

I tutaj ważna wskazówka: spłukiwanie powinno trwać około 4-5 minut. Większość kierowców zostawia sobie na tę okoliczność tylko złotówkę, co powoduje powstawanie brzydkich zacieków od niedokładnie spłukanego szamponu.

Krok 5: Woda zdemineralizowana

Na sam koniec warto jeszcze przez 1-2 minuty spłukiwać karoserię wodą zdemineralizowaną, czyli pozbawioną wapnia. Dzięki temu lakier będzie się dużo lepiej prezentować (błyszczeć) oraz nie powstaną na nim zacieki z wody wodociągowej, które psują cały efekt mycia.

Tak właśnie powinno przebiec mycie auta na myjni bezdotykowej. Wykorzystaj nasze wskazówki, a przekonasz się, że po wizycie na myjni samochód jest idealnie czysty i o wiele korzystniej wygląda.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.