Gwarancyjna serwisowa na samochód – dlaczego warto się na nią zdecydować?

Mateusz Nowak
02.09.2022

Kupując nowy samochód często możemy liczyć nie tylko na rabat dealerski, ale także różnego rodzaju atrakcyjne dodatki. Jedną z propozycji składanych przez doradców jest wykupienie gwarancji serwisowej w specjalnej cenie. Dlaczego warto się na to zdecydować? Sprawdź w naszym poradniku.

Czym jest gwarancja serwisowa na samochód?

Taka gwarancja jest udzielana przez dealera lub importera i obejmuje zarówno okres standardowej gwarancji fabrycznej, jak i zwykle 2-3 lata po zakończeniu gwarancji. Jest to po prostu pakiet usług serwisowych, dzięki któremu właściciel samochodu nie ponosi żadnych kosztów związanych z bieżącą obsługą pojazdu.

Dodatkowo gwarancja serwisowa obejmuje nieodpłatne naprawy usterek, jakie ujawnią się w trakcie obowiązywania umowy. Zwykle gwarancja ta nie obejmuje jedynie wymiany elementów podlegających naturalnemu zużyciu, czyli klocków i tarcz hamulcowych, amortyzatorów, płynów etc.

Można się również spotkać z umowami serwisowymi, w ramach których wszystkie czynności przewidziane w książce przeglądów samochodu są wykonywane bezpłatnie – dotyczy to na przykład wymiany oleju i filtrów, wymiany płynu chłodniczego etc.

Dlaczego warto?

Po pierwsze: dzięki takiej gwarancji możesz spać spokojnie również po tym, jak skończy się podstawowa gwarancja fabryczna producenta samochodu. Nie martwisz się finansowymi skutkami awarii oraz sporo oszczędzasz na przeglądach.

Po drugie: w ramach gwarancji serwisowej zwykle można też liczyć na ubezpieczenie assistance, które może się przydać w najmniej oczekiwanej sytuacji na drodze.

Po trzecie: gwarancja serwisowa zachęca do serwisowania samochodu w ASO, co z kolei przekłada się na jego lepszy stan techniczny oraz pozwala zwiększyć wartość pojazdu przy odsprzedaży.

Ile to kosztuje?

W ramach atrakcyjnej promocji można uzyskać gwarancję serwisową nawet za darmo, choć to wymaga już umiejętności negocjacji oraz szybkiego podjęcia decyzji o zakupie konkretnego samochodu.

Częściej natomiast dealerzy oferują umowy serwisowe w specjalnych cenach, które nie przekraczają 1000-1500 złotych za cały okres (najczęściej 3- lub 5-letni).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie