Downpipe BMW – co to jest? Jakie daje efekty? Warto?

Mariusz Siwko
26.04.2022

Wiele osób z czasem zaczyna narzekać na dynamikę swojego samochodu. Łatwo jest się przyzwyczaić do seryjnej mocy, która w pewnym momencie staje się niewystarczająca. Zmiana auta to spory koszt i ryzyko, czego można uniknąć decydując się na różnego rodzaju modyfikacje. Właściciele samochodów bawarskiej marki mogą rozważyć zastosowanie downpipe do BMW, o czym więcej przeczytasz w naszym artykule.

Czym jest downpipe BMW?

Downpipe to nic innego jak rura spustowa, która w układzie wydechowym samochodu zastępuje tradycyjny katalizator lub – w nowoczesnych autach – filtr DPF/GPF. Downpipe budzi duże zainteresowanie wśród fanów tuningu mechanicznego, szukających niedrogiego sposobu na poprawienie osiągów auta bez konieczności ingerowania w jednostkę napędową.

Downpipe wykonuje się ze stali nierdzewnej. Rura ma znacznie większą średnicę w porównaniu z pozostałymi elementami układu wydechowego, co zwiększa wydajność silnika poprzez umożliwienie szybszego usuwania spalin (brak filtra/katalizatora eliminuje efekt dławienia jednostki napędowej).

Każdy markowy downpipe jest wykonany w taki sposób, aby uniknąć ciasnych zakrętów w rurze wydechowej. Dodatkowo element ten składa się z flanszy przyłączeniowej (jednej lub kilku) oraz gwintów umożliwiających podłączenie sondy lambda czy różnego rodzaju czujników.

Montaż downpipe do BMW

Downpipe jest szczególnie popularnym rozwiązaniem wśród właścicieli samochodów podatnych na różnego rodzaju modyfikacje mechaniczne – prym wiodą tutaj auta marki BMW. Ten przydatny element w samochodach z silnikami turbodoładowanymi montujemy za turbosprężarką, natomiast w samochodach z silnikami wolnossącymi tuż za kolektorem wydechowym.

Jakich efektów można się spodziewać?

Downpipe BMW przede wszystkim zapewnia znacznie szybszy przepływ spalin, co przekłada się na sprawność jednostki napędowej i tym samym na jej realne osiągi. Możesz liczyć na wyraźne poprawienie dynamiki oraz brzmienia układu wydechowego – dźwięk stanie się rasowy, wyrazisty.

Zastosowanie downpipe do BMW to jeden z najtańszych i najprostszych sposobów na podniesienie mocy jednostki napędowej.

Najlepsza opcja to modyfikacja całego układu wydechowego

Trzeba wyraźnie podkreślić, że samo zastosowanie downpipe do BMW w miejsce katalizatora czy filtra cząstek stałych niewiele da, jeśli pozostałe elementy układu wydechowego pozostaną seryjne (to one będą stanowić „wąskie gardło” hamujące przepływ spalin).

Decydując się na zakup downpipe warto więc od razu zainwestować w kompleksową modyfikację układu, włącznie z kolektorem wydechowych, tłumikami i końcówkami. Poprawi to nie tylko dynamikę samochodu, ale również zagwarantuje znakomite efekty akustyczne.

Co z normą spalin?

Uspokajamy: montaż downpipe w BMW nie oznacza, że Twój samochód przestanie spełniać normy emisji spalin. Na rynku dostępne są downpipe w zestawie ze sportowymi katalizatorami o dużej przepustowości, gdzie mamy możliwość wybrania preferowanej normy emisji od EURO 2 do EURO 6.

Downpipe BMW, dedykowany konkretnemu modelowi i wersji silnikowej samochodu, kupisz w sklepie internetowym RM Motors, specjalizującym się w sprzedaży elementów układu wydechowego. 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie