Dla kogo jest wynajem długoterminowy samochodu?

Maciej Piwowski
10.08.2021

Wynajem długoterminowy jest coraz popularniejszą formą finansowania użytkowania samochodu. Celowo nie napisaliśmy „zakupu”, ponieważ w przypadku tego rozwiązania wcale nie musimy stać się właścicielami auta. Samochód na abonament (to inna nazwa wynajmu) jest interesującą opcją dla całkiem sporej grupy kierowców. Komu może się to opłacać? Sprawdź w naszym poradniku.

Właściciele firm

Jeśli masz firmę, to poważnie rozważ skorzystanie z opcji wynajmu długoterminowego. Jest to bardzo atrakcyjne rozwiązanie pod względem optymalizacji podatkowej, ponieważ cała miesięczna kwota abonamentu stanowi Twój koszt uzyskania przychodu. Dzięki temu de facto użytkowanie samochodu jest tańsze, niż ma to miejsce w przypadku klienta indywidualnego.

Osoby bez zdolności kredytowej

Jeśli nie masz zdolności kredytowej z uwagi na sporą liczbę zobowiązań finansowych (np. wziąłeś kilka kredytów na rozwój firmy), to wynajem może być nie tyle najlepszą, co po prostu jedyną opcją na użytkowanie nowego samochodu. Abonament nie obciąża bieżącego bilansu przedsiębiorstwa i można go uzyskać o wiele łatwiej niż kredyt czy nawet leasing.

Osoby podchodzące do auta pragmatycznie

Popularność wynajmu rośnie również dzięki temu, że powoli zmieniamy nasze myślenie o samochodzie, jako o składniku majątku. Auto zawsze traci na wartości, dlatego nie można go traktować w kategorii inwestycji.

Wiele osób zdaje sobie z tego sprawę i uważa, że po co mają wydawać mnóstwo pieniędzy na zakup gotówkowy czy leasing z wykupem, skoro mogą po prostu użytkować fajne auto, a po 2-3 latach je zwrócić i wziąć nowe? Działa tutaj znana zasada psychologiczna: nie musisz kupować wiertarki, aby wywiercić dziurę w ścianie (można ją pożyczyć od sąsiada).

Ci, którzy nie chcą mieć problemów ze sprzedażą używanego samochodu

Sprzedaż auta na rynku wtórnym jest nie tylko bardzo czasochłonna i stresująca, ale też może się zakończyć spektakularną porażką, czyli koniecznością znaczącego obniżenia ceny. Jeśli masz podobne doświadczenia i chcesz uniknąć takiego scenariusza w przyszłości, to wynajem może być właśnie dla Ciebie. Tutaj po zakończeniu umowy nie musisz wykupywać samochodu – zostawiasz go w salonie, a jego sprzedażą martwi się już dealer.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.