Czym jest regres ubezpieczeniowy? Kiedy się go stosuje?

Remigisz Szulc
29.02.2016

Po polskich drogach jeżdżą tysiące samochodów bez wykupionego obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Ich właściciele bardzo ryzykują, bo gdy spowodują wypadek lub kolizję będą musieli nie tylko zapłacić bardzo wysoki mandat, ale także pokryć szkodę. Wówczas stosuje się tzw. regres ubezpieczeniowy. Nie jest to jednak jedyna taka sytuacja. Więcej przeczytacie w naszym poradniku.

Kiedy stosuje się regres ubezpieczeniowy?

Regres ubezpieczeniowy to inaczej przejęcie kosztów wypłaty odszkodowania pokrzywdzonemu kierowcy przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Ta jednostka została powołana po to, aby zadośćuczynić ofiarom wypadków i kolizji, które miały pecha i spotkały na swojej drodze auto bez wykupionego ubezpieczenia OC. Oczywiście Fundusz nie jest sponsorem nieodpowiedzialnych kierowców. Po wypłacie odszkodowania domaga się od nich zwrotu tych środków.

Działanie UFG to właśnie regres ubezpieczeniowy. Stosuje się go w sytuacji, gdy:

  • sprawca nie posiada polisy OC;
  • sprawca spowodował wypadek pod wpływem alkoholu lub środków odurzających;
  • sprawca prowadził pojazd bez uprawnień;
  • sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia;
  • sprawca prowadził pojazd kradziony.

W każdej z tych sytuacji ubezpieczenie poszkodowanemu wypłaci UFG, a nieodpowiedzialny kierowca lub zwykły przestępca zostanie postawiony przed sądem. Będzie również musiał pokryć wszystkie koszty, jakie poniósł Fundusz. W grę wchodzą niebagatelne kwoty, bo wysokość odszkodowań nierzadko sięga kilkudziesięciu tysięcy złotych (gdy są ofiary lub poszkodowany poniósł trwały uszczerbek na zdrowiu).

Na co może liczyć poszkodowany kierowca?

Kwota wypłacana przez UFG w ramach regresu ubezpieczeniowego ma – co do zasady – pokryć wszystkie żądania poszkodowanego, czyli poniesione przez niego straty. Chodzi nie tylko o te majątkowe, ale także – a może przede wszystkim – zdrowotne. Bywa, że odszkodowanie jest wypłacane rodzinie, bo kierowca poniósł w wypadku śmierć.

W ramach regresu ubezpieczeniowego UFG finansuje:

  • zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji poszkodowanego;
  • zadośćuczynienie za ból i cierpienie;
  • zwrot kosztów ewentualnego pogrzebu;
  • rentę
  • odszkodowanie za pogorszoną sytuację życiową dla rodziny zmarłego.

Wszystkie te środki będzie musiał zwrócić kierowca, który odważył się jeździć nieubezpieczonym pojazdem. Warto więc kilka razy zastanowić się nad ponoszeniem takiego ryzyka.


Akcja partnerska z Promesco

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie