Czy warto kupić samochód z tzw. miękką hybrydą?

Mateusz Nowak
29.05.2024

Miękka hybryda, czyli system mild-hybrid (MHEV), to coraz częściej spotykane rozwiązanie we współczesnych samochodach osobowych, łączące w sobie zalety klasycznego napędu spalinowego i elektrycznego. Zakup auta z układem miękkiej hybrydy jest ciekawą propozycją dla kierowców, którzy nie są jeszcze w pełni przekonania do hybrydy plug-in, nie wspominając już o samochodach elektrycznych.

Zalety samochodów z miękką hybrydą

System MHEV pomaga zmniejszyć zużycie paliwa i emisję spalin, szczególnie w cyklu miejskim. Jest to możliwe dzięki wsparciu silnika elektrycznego podczas przyspieszania – kierowca nie musi więc tak głęboko wciskać pedału gazu, aby cieszyć się dobrą dynamiką. Energia do ładowania akumulatora jest odzyskiwania podczas hamowania.

Dzięki poprawie efektywności paliwowej, samochody z miękką hybrydą emitują mniej dwutlenku węgla, co jest korzystne zarówno dla środowiska, jak i dla właściciela w kontekście coraz bardziej restrykcyjnych norm emisji.

W przeciwieństwie do samochodów hybrydowych plug-in (PHEV) czy czysto elektrycznych (BEV), miękka hybryda nie wymaga podłączania do gniazdka elektrycznego czy stacji ładowania.

Dodatkowy moment obrotowy generowany przez silnik elektryczny może poprawić przyspieszenie i subiektywne poczucie dynamiki pojazdu.

Układ miękkiej hybrydy pozwala również na komfortowe korzystanie z systemu Stop&Start, nie zmuszając już kierowcy do jego każdorazowego wyłączania.

Wady aut z miękką hybrydą

Samochody z systemem mild-hybrid mogą być droższe w zakupie niż ich odpowiedniki pozbawione wsparcia elektrycznego. Trzeba więc dokładnie rozważyć, czy zyski z tytułu niższego zużycia paliwa rzeczywiście zrekompensują wyższy koszt zakupu.

Chociaż miękka hybryda poprawia efektywność paliwową, oszczędności mogą nie być tak duże jak w przypadku pojazdów hybrydowych plug-in czy w pełni elektrycznych.

Nie zapominajmy również, że dodanie systemu hybrydowego siłą rzeczy komplikuje budowę pojazdu, co teoretycznie może mieć negatywny wpływ na koszty ewentualnych napraw i ogólną niezawodność samochodu w długim okresie eksploatacji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie