Czy warto kupić samochód po chiptuningu?

Antoni Kwapisz
16.02.2022

Chiptuning, czyli tuning elektroniczny, to bardzo popularny sposób na zwiększenie mocy silnika oraz przede wszystkim podniesienie momentu obrotowego i poprawienie krzywej jego przebiegu. Dzięki temu samochód jest znacznie dynamiczniejszy, powinien również zużywać mniej paliwa. Tyle teoria. W praktyce niestety chiptuning często jest przeprowadzany niefachowo, dlatego wiele osób ma obiekcje przed kupieniem używanego auta po takiej operacji. Czy rzeczywiście trzeba się bać samochodu po chiptuningu? To zależy, a kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Sprawdź dokumentację

Na dobry początek zażądaj od sprzedawcy przedstawienia dokumentów, które potwierdzają, że chiptuning został przeprowadzony w profesjonalnej firmie. Jeśli ich nie ma, brakuje choćby faktury za usługę, to radzimy dać sobie spokój z zakupem tego egzemplarza.

Skontaktuj się z firmą, która przeprowadzała chiptuning

Jeśli wiesz, kto przeprowadził operację podniesienia mocy silnika, to zweryfikuj opinie o tej firmie – bez problemu zrobisz to w Internecie. Następnie skontaktuj się z wykonawcą usługi i podpytaj go o kilka szczegółów. Być może dowiesz się, że silnik był w kiepskiej kondycji, ale właściciel uparł się na przeprowadzenie chiptuningu, choć firma mu to odradzała.

Oceń, czy właściciel nie przesadził z podniesieniem mocy

Za bezpieczną wartość uznaje się podniesienie mocy i momentu obrotowego silnika o około 15-20 procent. Jeśli w danym egzemplarzu przyrost mocy jest znacznie większy, to powinna Ci się zapalić czerwona lampka ostrzegawcza. Tak znaczna ingerencja w oprogramowanie silnika na pewno nie pozostała bez wpływu na jego kondycję.

Zwróć uwagę na to, co mówi obecny właściciel

Wychwytuj kluczowe sformułowania, które mogą Ci wiele powiedzieć o tym, w jakim celu właściciel zdecydował się na przeprowadzenie chiptuningu. Jeśli słyszysz od niego, że „auto teraz jest rakietą” i „zostawia wszystkich na światłach”, to możesz się spodziewać, że samochód był katowany. Zachowaj więc daleko idąca ostrożność.

Obowiązkowa szczegółowa kontrola stanu technicznego pojazdu

Niezależnie od wszystkiego musisz zadbać o to, aby dowiedzieć się jak najwięcej o aktualnym stanie technicznym auta, a szczególnie jednostki napędowej. Zleć więc dokładny przegląd profesjonalnemu serwisowi, który m.in. sprawdzi kompresję na wszystkich cylindrach, skład spalin i inne szczegóły zdradzające kondycję silnika.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie