Czy warto kupić auto z wyprzedaży rocznika? To wcale nie jest takie oczywiste

Maciej Piwowski
03.02.2020

Końcówka roku to zawsze czas, kiedy dilerzy poszczególnych marek samochodowych ogłaszają wielką wyprzedaż rocznika. Chodzi tutaj o to, aby jak najszybciej pozbyć się aut z bieżącego roku produkcji, co jest o tyle ważne, że dilerzy zwykle kupują samochody na kredyty obrotowe i muszą je lada tydzień spłacić. Dlatego chętnie obniżają ceny modeli, które w styczniu będą już „o rok starsze”. Ile można na tym zaoszczędzić? W przypadku aut luksusowych w grę wchodzą rabaty na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych. Z finansowego punktu widzenia zakup samochodu z wyprzedaży rocznika jest bardzo opłacalny, ale zanim pobiegniesz do salonu najpierw przeczytaj nasz poradnik. Wymieniamy w nim wady tego rozwiązania.

W Polsce rocznik ma duże znaczenie przy odsprzedaży

Zupełnie inaczej wygląda to na przykład w Niemczech, gdzie liczy się rok rejestracji pojazdu. Żyjemy jednak w Polsce, dlatego musisz sobie zdawać sprawę z tego, że kupując auto np. 20 grudnia, za dwa tygodnie będziesz już jeździć samochodem rocznym. Tak przynajmniej spojrzy na to przyszły kupujący, co oczywiście znacząco wpłynie na cenę pojazdu.

Pośpiech jest złym doradcą

Wiele osób, które kupiły samochód z wyprzedaży rocznika, zrobiło to pod wpływem emocji. Czyli: ktoś przychodzi do salonu, żeby kupić Forda Mondeo. Wie, że to idealny samochód dla niego. Okazuje się jednak, że diler ma akurat świetne wyposażonego Forda Focusa w cenie wyprzedażowej. Klient decyduje się na jego zakup skuszony bardzo atrakcyjną ceną. Zapomina o tym, że Focus jest jednak za mały dla jego rodziny.

Takie sytuacje zdarzają się nagminnie. Klienci zaślepieni wysokim rabatem tracą głowę i nie skupiają się na tym, by wybrać samochód odpowiedni dla siebie, ale by nie dać uciec okazji sprzed nosa.

Auta z wyprzedaży rocznika są dość mocno przebrane

Efekt? Kupisz nie to, co w 100% spełnia Twoje oczekiwania i potrzeby, ale to, co akurat diler ma na parkingu. Teoretycznie może się oczywiście zdarzyć, że znajdziesz wymarzony samochód na wyprzedaży rocznika, który będzie miał dokładnie takie wyposażenie, jakie chciałeś. Tutaj jednak musisz już liczyć na szczęście oraz refleks.

Musisz wiedzieć, że wiele osób kontaktuje się z dilerami na długo przed ogłoszeniem wyprzedaży rocznika i wstępnie rezerwuje sobie konkretne egzemplarze aut. Dlatego, gdy pojawisz się w salonie po kilku dniach od startu promocji, może się okazać, że wybór jest bardzo ograniczony. Natomiast kupienie nowego samochodu tylko dlatego, że diler zaoferował fajną cenę, jest złym pomysłem. Szybko się przekonasz, że brak np. jakiegoś elementu wyposażenia bardzo Ci przeszkadza. Wtedy myśl o zaoszczędzonych pieniądzach zastąpi irytacja.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.