Czy ubezpieczyciel zawsze ma obowiązek wypłaty odszkodowania z polisy OC?

Remigisz Szulc
06.02.2016

Generalnie Towarzystwo Ubezpieczeniowe, wystawiając polisę OC na pojazd swojego klienta, bierze pełną odpowiedzialność za ewentualne następstwa użytkowania tego pojazdu. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że firma ubezpieczeniowa zawsze ma obowiązek wypłaty odszkodowania z tytułu polisy OC. Istnieją bowiem istotne wyjątki, o których przeczytacie w tym poradniku.

Odszkodowania z polisy OC nie otrzyma sprawca wypadku lub kolizji

Jest to naczelna zasada, z którą nie można dyskutować. Polisa OC ma pokryć roszczenia wyłącznie osób poszkodowanych w wypadku, a nie jego sprawcy. Ten nie otrzyma żadnych pieniędzy na np. leczenie czy naprawę auta, chyba że wykupił dodatkową polisę AC.

Ubezpieczyciel nikomu nie wypłaci środków z polisy w sytuacji, gdy ważność ubezpieczenia już minęła. Wówczas ma miejsce tzw. regres ubezpieczeniowy, czyli zobowiązania wobec poszkodowanych przejmuje na siebie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który następnie dochodzi zwrotu tych środków od sprawcy wypadku.

Odszkodowanie dla pieszych tylko, gdy ich wina została wykluczona

Środki z polisy OC mogą zostać wypłacone również osobom trzecim, które odniosły obrażenia w wyniku wypadku komunikacyjnego, np. pieszym. Dojdzie do tego jednak wyłącznie w sytuacji, gdy policja jasno uzna, iż nie ponoszą one żadnej winy za wypadek. Jeśli sprawcą zostaje uznany kierowca, ale pieszy np. przechodził przez ulicę w niedozwolonym miejscu, to Towarzystwo Ubezpieczeniowe może słusznie odmówić wypłaty odszkodowania uznając, że pieszy ponosi częściową winę za wypadek.

Rodzina sprawcy nie dostanie odszkodowania ani zadośćuczynienia

Co oczywiste środki z tytułu polisy OC nie należą się rodzinie sprawcy wypadku, gdy ten poniesie śmierć. Nie ma również mowy o dochodzeniu zadośćuczynienia np. za straty moralne, pogorszenie sytuacji życiowej czy stratę rodzica.

Jeśli natomiast chodzi o rodzinę kierowcy poszkodowanego, wówczas należy zwrócić uwagę, iż o środki z polisy oraz zadośćuczynienie mogą się ubiegać jedynie członkowie najbliższej rodziny ofiary. Są to:

  • rodzice;
  • współmałżonek;
  • dzieci;
  • rodzeństwo.

Bywają jednak sytuacje, w których odszkodowanie i zadośćuczynienie może zostać wypłacone osobom spoza tego najbliższego kręgu rodziny. Wówczas jednak należy wykazać swoją relację z poszkodowanym, tak w stosunku uczuciowym, jak i np. ekonomicznym. O wypłatę na tej podstawie będą mogły się ubiegać np. ojczym, macocha, przyrodnie rodzeństwo czy partner życiowy.


Opracowane przy współpracy z promesco.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie