Co zrobić gdy nie zgadzamy się z wyceną i otrzymaliśmy zaniżone odszkodowanie?

Jerzy Biernacki
09.12.2019

Wypadek samochodowy, w którym pojazd został poważnie uszkodzony i niezbędne jest skorzystania z ubezpieczenia przydarzył się nie jednemu kierowcy. Bywają jednak sytuacje, w których kierowca otrzymuje zaniżone odszkodowanie z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia OC. Co zrobić w takiej sytuacji, gdy ubezpieczalnia wypłaca nam zbyt niskie odszkodowanie?

Jakie są możliwe formy domagania się wyższego odszkodowania z tytułu ubezpieczenia?

Jeśli nie zgadzamy się z decyzją Towarzystwa Ubezpieczeniowego co do wysokości wypłaconego odszkodowania istnieje kilka opcji jak można domagać się należnej kwoty ubezpieczenia. Zaliczają się do tego m.in:

  1. Napisanie odwołania od decyzji ubezpieczalni - aby odwołanie od decyzji ubezpieczalni miało jakikolwiek pozytywny dla poszkodowanego kierowcy rezultat należy najpierw zapoznać się ze stroną internetową Rzecznika Finansowego, na której można znaleźć odpowiedzi na nawet najbardziej nurtujące pytania. Pytania jakie tam znajdziemy dotyczą m.in takich zdarzeń jak szkoda częściowa, szkoda całkowita, szkoda osobowa, umowa "auto-casco". Jeśli uznamy, iż odpowiedź dotycząca zdarzenia drogowego jakie przytrafiło się nam wówczas napisanie odwołania się od decyzji będzie zasadne. 
  2. Bezpośrednie zwrócenie się do Rzecznika Finansowego - jest to opcja możliwa tylko i wyłącznie po wcześniejszym napisaniu oraz odrzuceniu przez ubezpieczalnię wniosku dotyczącego domagania się wyższego świadczenia z tytułu ubezpieczenia naszego pojazdu. Wówczas można bezpłatnie poprosić Rzecznika Finansowego o skonsultowanie się z ubezpieczalnią oraz kontrolę całej sytuacji celem wyjaśnienia wszelkich wątpliwości i ewentualnych niezgodności pomiędzy punktem widzenia Towarzystwa Ubezpieczeniowego a Ubezpieczalni.
  3. Zgłoszenie się do firmy odszkodowawczej - w Internecie można znaleźć sporo ofert firm odszkodowawczych, które w naszym imieniu oferują dopłaty, jak i skup oraz odkup pojazdów uszkodzonych w wypadkach (oraz ich części składowych). Dodatkowo tego typu firmy odszkodowawcze oferują w swoim zakresie rzeczoznawcę pojazdów, który pomoże odpowiednio wycenić realną wartość danego pojazdu. Jest to opcja najczęściej wykorzystywana przez kierowców, którzy nie zgadzają się z decyzją Towarzystwa Ubezpieczeniowego jednak nie zdołali uzyskać wyższego świadczenia z tytułu ubezpieczenia. 

Jaki jest maksymalny czas na napisania odwołania od decyzji ubezpieczyciela?

Wbrew obiegowej opinii termin na złożenie tego rodzaju decyzji jest bardzo długi, gdyż wynosi maksymalnie do 3 lat od momentu otrzymania w formie pisemnej decyzji Towarzystwa Ubezpieczeniowego dotyczącego wysokości kwoty wypłacanego ubezpieczenia. Okres 3 lat stanowi okres przedawnienia się sprawy, przy czym warto zaznaczyć, iż po tym okresie złożenie takiego odwołania nie będzie możliwe. 

Wyjątkiem jest stosowanie roszczeń dotyczących umów OC pojazdu - z reguły okres, w którym możliwe jest złożenie odwołania od decyzji Ubezpieczyciela wynosi 3 lata, lecz wyjątek stanowi szkoda powstała na skutek przestępstwa (na przykład kradzieży auta) - okres możliwego złożenia odwołania się od decyzji wynosi wówczas 20 lat. 

Opracowanie:

Firma odszkodowawcza TB Ekspert

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie