Chcesz kupić youngtimera? Na te elementy musisz zwrócić baczną uwagę

Mateusz Nowak
30.10.2018

Youngtimer jest samochodem, który wyjechał z fabryki co najmniej 25 lat temu. Nie jest jeszcze typowym staruszkiem, ale powoli może być zaliczany do grona motoryzacyjnych zabytków. Najczęściej mówimy tutaj o autach cieszących się mianem kultowych. Są obiektem pożądania pasjonatów motoryzacji, przez co utrzymują bardzo wysokie ceny i stanowią świetny pomysł na inwestycję kapitału. Zakup youngtimera nie jest jednak taką prostą sprawą. Na tym rynku można łatwością natknąć się na minę. Jak tego uniknąć? Koniecznie zwracaj uwagę na te szczegóły.

Rdza

To największy wróg każdego youngtimera. Rdzy nie można bagatelizować, ponieważ jej usunięcie wiąże się z bardzo wysokimi kosztami, często przekraczającymi wartość zakupu pojazdu. Dlatego przed pojechaniem na oględziny dopytaj właściciela, czy samochód ma ślady korozji i jak poważne.

Niezbędne podczas oględzin youngtimera będzie zajrzenie do profili zamkniętych. Przyda się nawet prosta kamera endoskopowa, którą możesz podłączyć do smartfona. To właśnie przegniłe profile i podłużnice dyskwalifikują samochód. Takiego auta nie opłaca się kupować – chyba że jest to wyjątkowy rarytas.

Oryginalne wyposażenie

Youngtimer nie musi być w idealnym stanie. Znacznie korzystniej można kupić samochód lekko zdekompletowany czy uszkodzony mechanicznie. Ważne, by był oryginalny w możliwie największym stopniu.

Na wartość pojazdu wpływają wszelkie drobiazgi, jak chociażby radio z epoki, oryginalne felgi, podsufitka czy dywaniki. Jeśli samochód posiada te wszystkie elementy, to zainteresuj się nim, bo może trafiłeś na świetną ofertę.

Silnik i skrzynia biegów

Przed zakupem jakiegokolwiek youngtimera poczytaj trochę o nim w Internecie. Na pewno trafisz na forum miłośników marki. Warto zapytać użytkowników, którzy mają większe doświadczenie, jakie wersje silnikowe danego modelu są szczególnie polecane. Zyskasz wiedzę na temat potencjalnej wartości pojazdu.

Musisz pamiętać, że nie każdy youngtimer jest poszukiwany na rynku. Aby dobrze zainwestować pieniądze warto znaleźć pojazd w rzadkiej konfiguracji silnika i skrzyni biegów.

Papiery

Na rynku nie brakuje ciekawych youngtimerów, jednak trzeba tutaj zachować ogromną ostrożność. Wiele pojazdów ma niejasną przeszłość, niektóre są kradzione, inne składane z kilku. Bardzo uważaj na podejrzanie atrakcyjne oferty aut z USA. Sprzedawca musi udostępnić Ci kompletną dokumentację pojazdu. Sprawdź takie oczywistości, jak numer VIN czy numer silnika.

Zakup youngtimera wiąże się ze znacznie większym ryzykiem niż typowego samochodu wyprodukowanego stosunkowo niedawno. Do sprawy trzeba podejść metodycznie i nie dać się ponieść emocjom. W przeciwnym razie możesz włożyć ciężkie pieniądze w coś, co nie będzie spełnieniem motoryzacyjnych marzeń, ale zwykłym koszmarem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.