Auto na abonament. Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu?

Maciej Piwowski
11.09.2018

Auto abonament to alternatywa dla leasingu i kredytu na zakup samochodu. Co trzeba wiedzieć o tej formie finansowania?

Szukając nowego samochodu nadal kierujemy się przede wszystkim ceną. Coraz częściej jednak zwracamy uwagę także na sposób finansowania. Do wyboru mamy między innymi kredyt, zakup ratalny lub leasing. W ostatnich latach na rynku pojawiła się nowa opcja, dzięki której z wymarzonego auta możemy cieszyć się już za 500 złotych miesięcznie, nie wliczając w to kosztów paliwa. Auto abonament, bo o nim mowa to coraz popularniejszy rodzaj finansowania. Co warto o nim wiedzieć? Jak wybrać najlepszą ofertę?

Auto abonament – co to jest?

Z prawnego punktu widzenia, auto abonament to rodzaj leasingu z opcjonalnym wykupem w wysokiej cenie lub kredyt, który wyróżnia wysoka ostatnia rata. Dla klienta jest to jednak rozwiązanie znacznie różniące się o tych opcji. Po pierwsze dlatego, że miesięczna rata zawiera nie tylko wpłatę własną, wartość końcową i opłatę za korzystanie z pojazdu, ale też ubezpieczenie i koszty serwisowania. To dla klienta oznacza spore oszczędności, bo, poza tankowaniem, korzystać z auta może za kilkaset złotych miesięcznie.

Co weźmiemy w abonament?

500-700 złotych to oczywiście najniższa kwota abonamentu, w ramach której dostępne są używane egzemplarze modeli z niskich segmentów – na przykład Hyundaia I20 z 2014. Jeśli zależy nam na fabrycznie nowym aucie lub poszukujemy bardziej prestiżowego pojazdu, musimy naturalnie przygotować się na większy wydatek. Za około 1000 złotych miesięcznie możemy mieć do dyspozycji na przykład Hyundaia I30 z tego samego rocznika, zaś jeśli zwiększymy budżet o 500 złotych, dostępny będzie między innymi dwa lata młodszy Tucson Comfort.

Jak wybrać najlepszą ofertę?

Auto abonamenty oferują zarówno firmy zajmujące się handlem i wypożyczaniem używanych samochodów, jak i dilerzy czołowych marek. Wybór oferty warto poprzedzić szczegółowym rozeznaniem w rynku. Najłatwiej zrobić to korzystając z porównywarek. Tym bardziej, że na ich stronach często znajdziemy poradniki, z których dowiemy się, na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji. Jeden z nich dostępny jest pod adresem https://paniala.pl/wiedza/auto-na-abonament/.

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.