ASO czy niezależny warsztat? Gdzie serwisować auto?

Maciej Piwowski
29.12.2015

Serwisowanie auta jest zmorą niejednego kierowcy. Czy można robić to niedrogo i skuteczne? Jakie argumenty przemawiają za ASO, a jakie za prywatnymi warsztatami?

Gdzie naprawiać auto?

Samochód jest doskonałym środkiem transportu, a coraz to nowsze modele gwarantują niebywały komfort użytkowania i wychodzą naprzeciw nawet najbardziej wymyślnym potrzebom użytkowników. Pomimo ciągłych ulepszeń aut przez  producentów i konstruktorów, tak jak w przypadku innych pojazdów, co pewien czas trzeba się liczyć z koniecznością naprawy niektórych podzespołów.

Zwykle w takich chwili stajesz przed ważnym dylematem – gdzie udać się w przypadku usterki bądź awarii. Zdecydowana większość kierowców wybiera między dwoma miejscami – ASO, czyli autoryzowanymi stacjami obsługi, albo  niezależnymi warsztatami. Oba rozwiązania mają zarówno mocniejsze, jak i słabsze strony.

Autoryzowane stacje obsługi

Przeciwnicy warsztatów sygnowanych producenckimi markami mają jeden poważny argument – ceny. Koszt pojedynczej naprawy może być nawet o połowę droższy niż w przypadku warsztatu prywatnego. Dlatego też w polskich warunkach odwiedzanie ASO (szczególnie po ustaniu gwarancji na auto) wciąż często uważane jest za przejaw  rozrzutności  – zupełnie jednak niesłusznie.

Warto pamiętać o tym, że ASO gwarantują najszerszą ofertę oraz wszystkie oryginalne części. W warsztatach niezależnych nierzadko trzeba czekać na ich sprowadzenie. Znacznie szybciej odbywa się to w oficjalnych punktach. Ponadto w ASO pracują doświadczeni mechanicy i specjaliści, przed którymi wybrana marka nie ma tajemnic.

Warsztaty niezależne

Jednym z największych atutów mniejszych zakładów naprawy pojazdów są stosunkowo przestępne ceny – choć i z tym może być oczywiście różne. Niemniej, w każdym zakątku kraju znajduje się co najmniej kilku mechaników, dzięki czemu będziesz mieć większą możliwość wyboru. W przypadku niezależnego warsztatu cenę usługi nierzadko można do pewnego stopnia negocjować, co nie ma miejsca w ASO.

Ponadto zazwyczaj u zaprzyjaźnionego mechanika klientów traktuje się bardziej podmiotowo, a obsługa klienta stoi na wyższym poziomie. Z tego powodu dla wielu konsumentów kluczowe znaczenie ma właśnie panująca w małym warsztacie atmosfera.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Tak w przypadku ASO, jak i niezależnych warsztatów, niezwykle istotna jest etyka prowadzenia działalności oraz uczciwość rozliczeń. Posiadanie kasy fiskalnej w tego rodzaju biznesie jest całkowicie niezbędne, przynosi również wiele korzyści. Nie dość, że pozwala na legalne rozliczenia z podmiotami takimi jak urząd skarbowy, to dodatkowo wspiera legalne przedsiębiorstwa i ogranicza tak zwaną „szarą strefę”.

Pamiętaj, że po każdej naprawie (nieważne czy dokonanej  w prywatnym warsztacie, czy w ASO), należy Ci się paragon fiskalny. I choć nie musisz go wykorzystywać w czasie składania ewentualnej reklamacji (wystarczy do tego jakikolwiek dowód wpłaty, czy nawet poświadczenie świadka zdarzenia), to znacznie ułatwia dochodzenie swoich praw. Ale może być pomocny również w innych okolicznościach. Ten zwykle lekceważony dokument to Twoja przepustka do szansy na nowego Opla Astrę, notebooka lub wiele innych nagród.

Wszystko dzięki Narodowej Loterii Paragonowej, która wystartowała kilka miesięcy temu z inicjatywy Ministerstwa Finansów. Jest to kampania mająca na celu zwiększenie świadomości społecznej przez pokazanie korzyści wynikających z prowadzenia działalności w sposób zgodny z prawem.

Zarówno konsumenci, którzy zabierają paragony i przyczyniają się tym samym do zmniejszenia owej „szarej strefy”, jak i uczciwi przedsiębiorcy wydający paragony, mają szansę na wygraną co  miesiąc, podczas kolejnych losowań loterii. I uwaga – za wszystkie wygrane nie trzeba płacić już żadnego podatku!

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie