A czy Ty wiesz, jak dbać o światła w Twoim samochodzie?

Antoni Kwapisz
14.12.2017

Światła są jednym z najczęściej lekceważonych elementów samochodu. Kierowcy przypominają sobie o nich dopiero wtedy, gdy przestaną działać. Tymczasem sprawność świateł objawia się nie tylko tym, że świecą. Ponieważ od ich stanu i prawidłowego ustawienia zależy bezpieczeństwo zarówno kierowcy, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego, należy się im bacznie przyglądać. Oto najważniejsze czynności, o których musisz pamiętać.

Czyszczenie reflektorów

Jest to szczególnie ważne w okresie niepogody i zimy. Wielu kierowców kompletnie nie myśli o tym, że zabrudzone reflektory nie przepuszczają dostatecznej ilości światła, co przekłada się na znaczny spadek widoczności pojazdu na drodze i widzialności przez przednią szybę.

Jadąc w trasie w okresie jesienno-zimowym należy zatrzymywać się co około 150-200 kilometrów i korzystać z myjki na stacji benzynowej. Tylko niektóre samochody są wyposażone w spryskiwacze reflektorów.

Okresowo reflektory warto poddać polerce

Jeśli masz starszy samochód, to sprawdź, czy przypadkiem oryginalne reflektory nie są już mocno porysowane. Jest to zjawisko naturalne, powodowane przez piasek i kamienie na drodze. Porysowane, zmatowiałe reflektory można poddać regeneracji przy użyciu specjalnej pasty polerskiej. Warto zlecić tę pracę doświadczonemu warsztatowi specjalizującemu się w tzw. car detailingu.

Wymiana żarówek – nawet raz w roku!

Zdecydowana większość kierowców wymienia żarówki w reflektorach dopiero wtedy, gdy jedna z nich się przepali. Czasami trzeba na to czekać nawet kilka lat. Dlatego zalecamy wymianę raz w roku. Żarówki nie są drogie, a ich sprawność znacznie spada już po kilku miesiącach pracy.

Pamiętaj!

Żarówki zawsze wymieniamy parami. Skoro przepaliła się jedna, to druga z pewnością niedługo także ulegnie awarii.

Uwaga na tanie podróbki tzw. ksenonów!

Takie żarówki nie dość, że są bardzo zawodne, to jeszcze emitują światło, które może oślepiać innych kierowców. Kupując takie buble nie osiągniesz nic, poza delikatną poprawą wyglądu świateł, na czym powinno Ci najmniej zależeć. Najważniejsze jest przecież bezpieczeństwo. Pamiętaj też, że najtańsze żarówki emitują bardzo wysoką temperaturę, co przyczynia się do przyspieszonego zużycia odbłyśników.

Regularna kontrola ustawienia świateł mijania

O tym zapomina zdecydowana większość polskich kierowców. Kontrolę ustawienia świateł należy przeprowadzać częściej niż raz w roku, przy okazji wykonywania obowiązkowego przeglądu. Źle ustawione światła oślepiają innych kierowców i nieodpowiednio doświetlają drogę, co może być bardzo niebezpieczne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie