Leasing aut czy wynajem długoterminowy?

Piotr Kowalczyk
16.12.2022

Trudno wyobrazić sobie prowadzenie firmy bez posiadania samochodu służbowego. Auto firmowe jest niezbędne do tego, aby odwiedzać klientów, dostarczać zamówiony towar, transportować materiały, świadczyć usługi u klientów. Warto zastanowić się nad odpowiednim sposobem finansowania zakupu. Do wyboru mamy możliwość kupna za gotówkę, leasing lub wynajem długoterminowy. Co najbardziej się opłaca?

Samochód firmowy to niezbędne narzędzie do prowadzenia działalności gospodarczej. Idealne auto:
- będzie dopasowane do potrzeb firmy,
- nie będzie przesadnie drogie w bieżącym utrzymaniu,
- będzie dysponować odpowiednią przestrzenią do przewozu,
- zapewni komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Zakup firmowego samochodu nie jest łatwy. Warto zdecydowanie porównać oferty dealerów, zastanowić się nad zakupem auta używanego, ale o dobrych parametrach i stanie technicznym. Dobrą opcją jest także wynajem samochodu.

Leasing, a najem samochodu. Na czym polega różnica?

Leasing to jedna z form finansowania zakupu. Przedsiębiorca podpisuje umowę leasingową, na mocy której może użytkować pojazd. W zamian co miesiąc płaci określoną kwotę. Po zakończeniu umowy, przedsiębiorca może wykupić samochód po atrakcyjnej cenie.

Wynajem długoterminowy to wydzierżawienie samochodu na określony czas. Wynajem oczywiście również odbywa się na podstawie podpisanej umowy. W miesięcznym ratach nie spłacimy również całości wartości samochodu.

Leasing czy wynajem długoterminowy? Co się bardziej opłaca?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Każdy przedsiębiorca jest inny, ma inne potrzeby, dysponuje innymi środkami finansowymi.

Zalety leasingu to:
- niskie koszty pozyskania auta,
- rozłożenie płatności na raty,
- dobra oferta i dostępność aut,
- proste procedury,
- możliwość wliczenia leasingu w koszty prowadzenia firmy,
- możliwość wykupu samochodu po zakończeniu umowy.

Wynajem długoterminowy samochodu to:

- możliwość wynajmu samochodu na interesujący nas okres,
- szansa na wybór doświadczonego dostawcy aut,
- niezmienne i przewidywalne koszty,
- brak wnoszenia kapitału,
- możliwość łatwego pozyskania wielu aut,
- możliwość swobodniejszej negocjacji cen.

Na pewno warto dokładnie rozważyć plusy i minusy leasingu oraz zwrócić uwagę na wynajem samochodu. Szczególnie zwracajmy uwagę nie tylko na koszty początkowe, ale przede wszystkim na to, jaki będzie miesięczny koszt obsługi pojazdu, co należy zrobić w przypadku kolizji i uszkodzenia samochodu, a także jego kradzieży.

Niektóre formy leasingu mogą bowiem pokrywać koszty wizyty w warsztacie, koszty wymiany opon czy przeglądów (wtedy uśredniony koszt wpisany jest w naszą comiesięczną ratę). Wszystko to jest ważne i ma ogromny wpływ na wygodę użytkowania auta.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie