Zalety jazdy defensywnej: Jak szkoły uczą bezpiecznej jazdy na drodze

Piotr Kowalczyk
07.10.2024

Polska Izba Ubezpieczeń (PIU) całkiem niedawno przeprowadziła wśród kierowców bardzo ciekawe badania. Dotyczyły one oceny własnych umiejętności prowadzenia pojazdów i poruszania się po drodze. Wyniki badań wypadły jednoznacznie - po polskich drogach poruszają się mistrzowie kierownicy. Tyle tylko, że ci mistrzowie większości przypadków, co pokazują inne badania, nie wykazują za grosz kultury - nagminnie zajeżdżają drogę, wymuszają pierwszeństwo, nadużywają klaksonu. Słowem są agresywni, niebezpieczni (wystarczy spojrzeć na statystyki wypadków)i tak też ich widzą kierowcy z innych krajów, szczególnie anglosaskich i skandynawskich, gdzie jeździ się zupełnie inaczej.

W jaki sposób jeżdżą kierowcy w Szwecji i w Europie Zachodniej?

W wymienionych krajach wszyscy kierowcy (o tym, dlaczego to podkreślamy powiemy za chwilę) szkoleni są z jazdy defensywnej. Co to za jazda? To jazda polegająca na zastosowaniu szeregu technik, dzięki którym ruch na drogach jest bezpieczniejszy. Co to za techniki w takim razie? Na czym polegają? Założeniem jazdy defensywnej jest inteligentne poruszanie się po drodze, przewidywanie i zapobieganie niebezpiecznym sytuacjom drogowym poprzez baczną obserwację drogi i zachowań innych kierowców (nacisk na obserwację lusterek), na stosowaniu bezpiecznej odległości od pojazdu poprzedzającego (zasada 3 sekund), dostosowywaniu prędkości jazdy do sytuacji, odpowiedniej pozycji za kierownicą, wykorzystywaniu możliwości technicznych pojazdu.

Czy w Polsce szkoły jazdy uczą jazdy defensywnej?

Najwięcej o jeździe defensywnej wiedzą kierowcy flotowi i kierowcy pojazdów uprzywilejowanych. Osoby prywatne mogły o niej usłyszeć, lub nawet incydentalnie metody stosować jeśli szkoliły się na kierowcę po roku 2000. Mając na uwadze, co się na polskich drogach dzieje i jakie podejście mają kierowcy do własnych umiejętności (tak naprawdę niczym nie poparte) coraz więcej szkół jazdy proponuje szkolenie jazdy defensywnej.

Na czym polega szkolenie?

Każdy kierowca chcący zwiększyć swoje umiejętności i tym samym pewność siebie może zgłosić się na kurs, które to oferuje dobra szkoła jazdy, podczas którego odbędzie z instruktorem jazdę w różnych warunkach. Podczas przejazdu osoba szkoląca dokona oceny umiejętności i zachowania osoby szkolonej m.in. zwróci uwagę na niewłaściwe nawyki, popełnione błędy, w sposób aktywny wesprze kursanta uwagami i komentarzami, które posłużą poprawie jakości jazdy. Każda ze szkół ma własny pomysł na przeprowadzenie szkolenia, warto zorientować się czy proponowana metoda nam odpowiada.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie