Kamery samochodowe - dlaczego warto je mieć?

Remigisz Szulc
25.03.2023

Do niedawna wideorejestratory kojarzyły się wyłącznie z pracą profesjonalnych kierowców. W dzisiejszych czasach kamera samochodowa to urządzenie popularne także w przypadku kierowców prywatnych. Na rynku dostępny jest ogromny wybór kamer samochodowych, które niewątpliwie pokochali kierowcy na całym świecie. Dlaczego kamerka samochodowa to dobry pomysł? Czy wideorejestrator może okazać się pomocny w kłopotliwych sytuacjach? Czy kamery samochodowe są legalne w europejskich krajach? Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania. 

Kamery samochodowe - kiedy są pomocne? 

Posiadanie wideorejestratorów niesie ze sobą wiele korzyści dla kierowców. Rejestrator jazdy zamieszczony we wnętrzu samochodu daje szansę na nagranie każdego zdarzenia drogowego. Mogą być pomocne w przypadku stłuczek, wypadków czy innych niebezpiecznych zdarzeń z udziałem kierowców lub pieszych. Obraz nagrany za pomocą kamerki może posłużyć jako dowód na niewinność kierowcy, biorącego udział w zdarzeniu. Rejestratory jazdy są szczególnie istotne w przypadku, gdy kierowca zostanie niesłusznie posądzony o spowodowanie kolizji, wypadku. Wówczas obok zeznań świadków nagrania będą stanowić wartościowy dowód w sprawie. Ponad to wideorejestratory często zaopatrzone są w tryb parkingowy. Po wykryciu wstrząsu automatycznie rozpocznie nagrywanie, dzięki czemu sprawca zdarzenia nie uniknie kary.

Rejestrator jazdy - dlaczego jeszcze warto go mieć? 

Kamery samochodowe mogą służyć do tworzenia ciekawych filmów podczas trasy. Podczas jazdy trudno uchwycić piękne widoki, warte zapamiętania. Najlepszy sprzęt pozwoli na stworzenie filmów w full HD, które mogą stać się doskonałą pamiątką dla podróżujących. Rejestrator jazdy może okazać się pomocny, zwłaszcza dla mało doświadczonych kierowców. Kamery umieszczone z tyłu mogą z powodzeniem służyć jako kamera cofania. Dzięki niej skomplikowane manewry tyłem staną się łatwizną. Najnowsze modele wideorejestratorów są zaopatrzone w moduł GPS. Za pomocą modułu GPS kierowcy mają szansę nagrywać bieżącą trasę w czasie prowadzenia auta, ale również zarejestrować prędkość oraz położenie samochodu w danym momencie. Decydując się na zakup kamerki warto wziąć pod uwagę kilka jej parametrów, takich jak kąt widzenia kamery, rozdzielczość, jakość audio czy g sensor. Na rynku istnieje szeroka oferta rejestratorów do samochodu, zarówno te najprostsze, jak i posiadające bardziej rozbudowane, dodatkowe funkcje. 

Kamera samochodowa - czy wszędzie jest legalna? 

Kamery samochodowe są w pełni legalne w Polsce. Zarówno rejestrowanie, jak i używanie nagrań jest w pełni dozwolone. Jednak należy pamiętać, że każde europejskie prawo podchodzi do tej kwestii w inny sposób. Wyjeżdżając na wakacje po Europie warto sprawdzić, czy w kraju w którym się znajdziemy, bez przeszkód można korzystać z wideorejestratorów. Co ciekawe krajem, w którym korzystanie z kamer samochodowych jest całkowicie zabronione jest Austria. Samo jej posiadanie jest nielegalne. Podobnie sytuacja wygląda w Luksemburgu. Samą kamerę można posiadać, jednak nagrywać nie można. W wielu europejskich krajach samo posiadanie i nagrywanie zdarzeń drogowych nie jest zabronione. Warunkiem jest wykorzystanie nagrań wyłącznie do własnych celów, bez udostępniania ich w sieci. Planując wycieczkę objazdową upewnij się, czy w kraju do którego zmierzasz nie grożą Ci konsekwencje za samo posiadanie kamery w aucie. 
 
Wideorejestrator to narzędzie bardzo pomocne w dzisiejszych czasach. Coraz więcej kierowców decyduje się na jej zakup, widząc wymierne korzyści z jej posiadania. Kamery z biegiem lat stały się nie tylko sposobem na udowodnienie swojej niewinności, ale także narzędziem do zbierania cennych wspomnień z podróży. 
 

 

 

 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie