Otrzymanie mandatu z fotoradaru to sytuacja, którą delikatnie mówiąc można uznać za niekomfortową. Warto zatem wiedzieć, że istnieje legalny sposób na to, by uniknąć kary. Jak zatem napisać skuteczne odwołanie za mandat z fotoradaru? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w niniejszym artykule.
Rosnąca liczba fotoradarów oraz odcinkowych pomiarów prędkości instalowanych na polskich drogach sprawia, że automatycznie rośnie ryzyko otrzymania mandatu za zbyt szybką jazdę. Warto zatem wiedzieć to, jak w praktyce wygląda procedura otrzymania mandatu z fotoradaru. W przypadku przekroczenia prędkości właściciel danego pojazdu otrzymuje bowiem list z Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego (GITD), którego zawartością jest zdjęcie będące dowodem popełnionego wykroczenia oraz formularz, którego wypełnienie ma na celu wskazanie jego sprawcy. W korespondencji nie znajduje się zatem mandat karny, ponieważ urząd wymaga od właściciela pojazdu wskazania sprawcy wykroczenia, co będzie podstawą do jego ukarania. Właściciel auta powinien zatem odpisać na otrzymaną korespondencję wskazując samego siebie bądź osobę, której udostępnił w danym momencie samochód. Dopiero wtedy GITD wystawi mandat karny, który sprawca wykroczenia również otrzyma drogą pocztową.
Jak wspomniano we wstępie mandatu z fotoradaru można uniknąć, co jest możliwe dzięki napisaniu skutecznego odwołania. W jaki sposób to zrobić? Otóż, warto w tym przypadku wykorzystać istniejącą lukę prawną, ponieważ zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa to nie właściciel pojazdu, ale urzędnik zatrudniony w państwowej instytucji winien bezsprzecznie wykazać Twoją lub kogokolwiek innego winę. W związku z tym w odwołaniu należy powołać się na odpowiednie przepisy Kodeksu postępowania karnego bądź Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia wskazując tym samym wadliwość procedury wystawiania mandatu z fotoradaru. Co więcej, stworzenie odwołania nie powinno być żadnym problemem, ponieważ wzór odpowiedzi na zawiadomienie z GITD można znaleźć w Internecie. Udostępnia go między innymi platforma FotoradarPL. Istotne jest także to, że można w ten sposób spróbować uniknąć nie tylko mandatu za przekroczenie prędkości, ale również inne wykroczenia zarejestrowane przez nowoczesne fotoradary.
Otrzymanie zawiadomienia z GITD obliguje właściciela pojazdu do udzielenia odpowiedzi. Dlaczego nie warto zatem bagatelizować tego typu korespondencji? Przede wszystkim dlatego, że można zostać z tego powodu ukaranym mandatem karnym w wysokości nawet 800 złotych, co może być wyższą kwotą niż ewentualna kara za popełniony czyn. Co więcej, brak odpowiedzi może skutkować również automatycznym uznaniem winy właściciela pojazdu. W związku z tym korzystniejsze może być odwołanie się od mandatu z fotoradaru.
Podsumowując należy stwierdzić, że pisząc odwołanie za mandat z fotoradaru warto powołać się na przepisy mówiące o konieczności wskazania sprawcy przez urząd. Istotne w tym przypadku jest to, by opierać się na istniejących aktach prawnych, co zwiększa skuteczność odwołania.
Komunikat prasowy