Wynajem długoterminowy samochodu: co sprawdzić przed zawarciem umowy?

Marek Szydełko
27.10.2020

Wynajem długoterminowy jest bardzo ciekawą alternatywą dla zakupu samochodu na własność za gotówkę, leasingu oraz kredytu. Wszystko opiera się na zasadzie, że nie trzeba ponosić wysokiego kosztu na początku, skoro można tylko spłacać utratę wartości pojazdu. Brzmi dobrze, ale nie zapominajmy, że nikt nie wynajmuje nowego samochodu pro bono. Wynajmujący musi na tym zarobić, dlatego radzimy bardzo dokładnie sprawdzić wszystkie zapisy w umowie przed jej zawarciem. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Okres wynajmu

Już na samym początku trzeba określić, na jak długo zamierzamy wynająć samochód. Najdłuższy okres wynosi zwykle 48 miesięcy – decydując się na takie rozwiązanie można oczywiście liczyć na niższą ratę miesięczną, jednak sumarycznie wydamy na wynajem więcej pieniędzy. Warto też sobie zadać pytanie, czy będę chciał nadal jeździć 4-letnim samochodem i płacić za niego niemały abonament, skoro mógłbym już wynająć inny, fabrycznie nowy?

Co jest zawarte w miesięcznej opłacie?

To najważniejsza kwestia, która de facto decyduje o atrakcyjności konkretnej oferty. Najwygodniej z punktu widzenia najemcy będzie zdecydować się na opcję „wszystko w cenie”. Polega ona na tym, że w ramach miesięcznej opłaty abonamentowej otrzymujemy nie tylko możliwość użytkowania samochodu, ale też dostajemy serwisy, ubezpieczenie i wynajem opon. Kierowcy pozostaje tylko tankować paliwo. Wiadomo natomiast, że wówczas opłata abonamentowa będzie wysoka.

Co się stanie, gdy dojdzie do szkody?

Tę kwestię również trzeba dokładnie omówić z wynajmującym, a ustalenia muszą zostać wpisane w umowie najmu. Zwykle jest tak, że likwidacją szkody zajmuje się właściciel pojazdu, czyli firma, która go użyczyła. Uwaga jednak! W takiej sytuacji może się okazać, że najemca zostanie obciążony kosztem utraty zniżek, czyli zapłaci wyższą opłatę abonamentową w związku ze wzrostem składki ubezpieczenia.

Czy umowę można wypowiedzieć w każdej chwili?

Zwykle niestety nie jest to możliwe, bo wynajmujący stosują okres karencji. Najczęściej wynosi on 6 miesięcy od momentu zawarcia umowy. Jeśli najemca w tym okresie chciałby wypowiedzieć umowę i zwrócić samochód, to zapłaci karę umowną. Warto zatem dopytać, kiedy będzie można wypowiedzieć umowę, co będzie się z tym wiązać (jakie opłaty) oraz jak długi jest okres wypowiedzenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie