Ubezpieczenie samochodu kupionego w kredycie. Najważniejsze informacje

Marek Szydełko
04.04.2022

Zakup samochodu na kredyt jest popularnym rozwiązaniem, na które decydują się przede wszystkim osoby prywatne zdecydowane na nabycie fabrycznie nowego auta. Oferta kredytów samochodowych jest bogata, dość atrakcyjna, dlatego warto ją rozważyć w sytuacji, gdy nie możemy samodzielnie udźwignąć kosztu zakupu pojazdu. Jednym z typowych „skutków ubocznych” kredytu samochodowego jest to, że kredytodawca ma duży wpływ m.in. na wybór polisy. Na tym jednak nie koniec. Więcej informacji znajdziesz w naszym poradniku.

Auto w kredycie? Bank będzie współwłaścicielem

Zacznijmy od tego, że kupując samochód na kredyt trzeba się liczyć z tym, że bank będzie jego formalnym i realnym współwłaścicielem. To oznacza konieczność wpisania banku do dowodu rejestracyjnego, co także będzie mieć wpływ na kwestię zakupu polisy ubezpieczenia OC i AC.

Cesja praw z polisy ubezpieczeniowej na kredytodawcę

Bank, jako współwłaściciel pojazdu, zażąda sporządzenia cesji praw z polisy AC właśnie na tę instytucję. Można to zrobić już na etapie zawierania umowy z firmą ubezpieczeniową. Cesja oznacza, że odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia zostanie albo wypłacone bankowi, albo to on będzie mieć wpływ na formę jego wypłaty.

Bank może narzucić Ci wybór ubezpieczyciela i zakres polisy

Konsekwencją posiłkowania się kredytem samochodowym jest również to, że bank na pewno wpłynie na wybór zarówno konkretnej firmy ubezpieczeniowej, jak i zakresu ochrony. Pisząc wprost: bank może podać Ci listę preferowanych ubezpieczycieli (choć nie wszystkie to robią) oraz wskazać, jaką polisę musisz wykupić.

Na pewno będzie to komplet ubezpieczeń, czyli obowiązkowe OC oraz dobrowolne AC. Banki zwykle wymagają także wykupienia ubezpieczenia GAP, które – pisząc w dużym uproszczeniu - chroni przed utratą wartości pojazdu po kolizji (nie zmaleje wówczas suma ubezpieczenia).

Kto otrzyma odszkodowanie?

To już kwestia uzgodnień z bankiem, jednak zawsze będzie tak, że w razie uszkodzenia samochodu kredytobiorca musi skontaktować się z bankiem i zapytać o preferowaną przez kredytodawcę ścieżkę postępowania. Niekiedy jest tak, że firma ubezpieczeniowa na podstawie cesji wypłaca bankowi odszkodowanie i wtedy ten przekazuje środki kredytobiorcy na naprawę samochodu. Wygodniejszym rozwiązaniem dla każdej ze stron jest natomiast naprawa bezgotówkowa w ASO, co także preferuje zdecydowana większość banków.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie